Ženy sa v priebehu života musia vyrovnať s viacerými gynekologickými problémami či poruchami, ktoré sa týkajú ich reprodukčného zdravia. Viete, ako si s nimi poradiť? RADIA:  MUDr. Silvester GALO, MUDr. Peter HARBULÁK, MUDr. Michala HARBULÁKOVÁ.

1. Vaginálne infekcie
Kvasinkové a bakteriálne infekcie patria k najčastejším gynekologickým problémom. Vznikajú nerovnováhou v pošvovom prostredí, kde ubúdajú prospešné baktérie a premnožujú sa nežiaduce mikroorganizmy. Najčastejším pôvodcom infekcií je až v 90 percentách prípadov kvasinka Candida albicans, menej časté sú potom bakteriálne ochorenia.

PREDMENŠTRUAČNÝ
SYNDRÓM
Zdroj: Shutterstock
PREDMENŠTRUAČNÝ SYNDRÓM

Typické prejavy
„Určite by ste mali zbystriť pozornosť, ak cítite svrbenie, pálenie, výtok, zápach, pobolievanie podbrušia a bolesť pri pohlavnom styku,“ vysvetľuje vedúci lekár centra gynekológie, urológie a asistovanej reprodukcie MUDr. Silvester Galo a dodáva: „Toto všetko sú príznaky, pri ktorých je nutné vyhľadať gynekológa.“

Čo pomôže?
Niektoré nezávažné, začínajúce zápaly podľa gynekológa dokáže eliminovať prirodzená imunita, ale pri rozvinutom zápale s uvedenými prejavmi je naozaj nutné vyhľadať lekársku pomoc. „Je nesmierne dôležité zachytiť a preliečiť zápal v jeho počiatočnom štádiu, aby nezanechal následky,“ dodáva doktor Galo. Liečba spočíva spravidla v aplikácii antimykotík či antibiotík vo forme krémov, tabliet alebo vaginálnych čapíkov.