6 najčastejších problémov: Toto prezradia vlasy o vašom zdraví


Matné vlasy bez lesku
Vonkajšia vrstva vlasu je narušená a vnútornej chýba stabilita. Môže za tým byť znížená funkcia štítnej žľazy, časté prehánky, nedostatok zinku, železa, selénu, biotínu, omega -3 mastných kyselín a vitamínu B12 spôsobených napríklad jednostrannou stravou, nedostatkom spánku a fajčením.

Toto im pomôže:  
Siahnite po orechoch, ovsených vločkách, mliečnych produktoch – najmä syroch, po hovädzom mäse, morských plodoch, rybách, strukovinách, šampiňónoch či tekvicových semiačkach. Lesk vlasom dodajú ovos, jačmeň, proso a datle. Ak sa zlepšenie nedostaví ani po zmene jedálneho lístka po troch mesiacoch, vyhľadajte lekára.

Predčasné šediny
Ak sa to stane v mladom veku, môže za to znížená produkcia aminokyseliny tyrozín a pigmentu melanínu, ktorý sa čoraz menej ukladá vo vlase a vytvára vzduchové bublinky. Tie očami vnímate ako biele. Príčinou môže byť aj stres, nadprodukcia štítnej žľazy, nedostatok železa alebo prekyslenie organizmu.

Toto im pomôže:  
Stavte na zásaditú stravu, ako je špenát, kaleráb, listové šaláty, fenikel, zeler, banány, hrozienka, marhule. Obmedzte potraviny, ktoré spôsobujú prekyslenie organizmu: ryžu, mliečne produkty, mäso, salámu, vajíčka a ryby. Produkciu melanínu podporuje mrkva a egreše.

Jemné vlasy
Starnutím sa zmenšuje priemer vlasu. Na vine sú hormóny, ale aj nedostatok kremíka. Medzi ďalšie príčiny treba zarátať štítnu žľazu, výkyvy hmotnosti spôsobené drastickými diétami, nedostatok bielkovín a vitamínu D.

Toto im pomôže:  
Prísun kremíka v podobe dlhodobej kúry, denne 20 minút na dennom svetle. Ak ani po pár mesiacoch nenastanú zmeny k lepšiemu, vyhľadajte dermatológa.

6 najčastejších problémov: Toto prezradia vlasy o vašom zdraví

Mastné vlasy
Spôsobuje ich nadprodukcia mužských hormónov alebo vaše vlasy reagujú na stres. Môžete mať nízku hladinu estrogénu spôsobenú menopauzou, stresom alebo antikoncepciou.

Toto im pomôže:  
S hormonálnymi poruchami zájdite za gynekológom. Vlasy si umývajte šampónom s aktívnymi tenzidmi. Bylinkové výťažky, ako sú kamilka a rebríček, regulujú tvorbu mazu. Stačí, ak zalejete lyžičku so 100 ml horúcej vody, necháte 10 minút postáť a precedíte cez sitko. Vychladený bylinkový extrakt vmasírujte do pokožky hlavy a nechajte pôsobiť pol hodiny. Robte to 3-krát týždenne.

Lámavé a suché vlasy
Poškodený povrch vlasu spôsobuje stratu vlhkosti a keratínu. Na vine môžu byť znížená funkcia štítnej žľazy, menopauza a rôzne lieky.

Toto im pomôže:  
Votrite si do vlasov arganový olej, nasaďte čiapku a šup do postele. Ráno si umyte vlasy jemným šampónom a vlažnou vodou. Na česanie používajte kefu s prírodnými štetinami.

Šupiny
Biele šupinky spôsobuje suchá vlasová pokožka. Žlté, v kombinácii so silným škriabaním sa, sú príčinou kvasinkového ochorenia. Dôvodom však môže byť aj alergia a svrab.

Toto im pomôže:  
Pri suchej pokožke si do vlasovej pokožky večer jemne vmasírujte 4 až 5 kvapiek slnečnicového oleja. Ráno si vlasy umyte šampónom s neutrálnym pH. Pri kvasinkovom ochorení siahnite po špeciálnych  šampónoch z lekárne alebo sa poraďte s dermatológom.

Autor: Ema
Foto: Shutterstock