Celulitídu spôsobuje zlý krvný obeh, zadržiavanie vody, nadváha, oslabenie spojivového tkaniva a ženských hormónov. Dobrá správa je, že pre pevnejšiu a krajšiu pokožku môžete niečo spraviť.

Hormóny v rovnováhe
Sú to dôležití poslíčkovia regulujúci v tele látkovú premenu. Ak chcete zredukovať celulitídu, musíte odbúrať tukovú vrstvu a vybudovať si viac svalovej hmoty. Štúdie dokazujú, že s každým kilogramom nadváhy sa zhoršuje úroveň celulitídy. Pevnosť spojivového tkaniva závisí nielen od mužského hormónu testosterónu, ale aj od rastového hormónu somatotropínu. Ten sa tvorí počas spánku, keď je hladina inzulínu nižšia. To znamená, že ak chcete, aby jeho produkcia rástla, mali by ste napríklad vynechať večeru alebo si dopriať iba jedlo bohaté na bielkoviny, nie na uhľohydráty.

Svaly na prvom mieste
Ďalšou možnosťou, ako podporiť produkciu somatotropínu, je šport. Stresový hormón adrenalín totiž podporuje odbúravanie tuku. Vylučuje sa nielen pri strese, ale aj keď sa sprchujete v studenej vode. Estrogény a inzulín spôsobujú opak, čiže ukladanie tukových zásob. S pribúdajúcim vekom, predovšetkým v menopauze, klesá síce hladina estrogénov, ale s ňou aj iné dôležité hodnoty, ktoré celulitídu ešte zhoršujú. Keď sa k tomu pridá strata svalovej hmoty a nárast tukových vankúšikov, celulitída je na svete.

Tohto sa držte!
4 dôležité zásady:
1. znížte hmotnosť
2. športujte a vybudujte si svalovú hmotu
3. zdravo sa stravujte – jedálny lístok bohatý na bielkoviny a chudobný na uhľohydráty
4. zmeňte návyky dlhodobo, nie krátkodobo

Účinnou zbraňou proti celulitíde je prekrvovanie pokožky - striedaním teplej a studenej vody pri sprchovaní.
Zdroj: Shutterstock
Účinnou zbraňou proti celulitíde je prekrvovanie pokožky - striedaním teplej a studenej vody pri sprchovaní.

Vyskúšajte:
Nečakajte zázraky iba od krémov. V kombinácii so športom a s masážami však dokážu skutočne zlepšiť vzhľad pokožky a celulitídu zmierniť.