Aj pečenie koláčov môže unaviť: Cvičenie pre vianočné gazdinky


Neveríte? Ak totiž pomocou varešky vyhnietite cesto na kysnutý koláč, námaha, ktorú podstupujú vaše bicepsy, je porovnateľná naťahovaniu sa s činkami v posilňovni.

Odožeňte svalovicu
Ak teda nechcete mať na druhý deň po pečení koláčov svalovicu, robte si pri spracúvaní cesta prestávky. Vytraste ruky, uvoľnite zápästia. Stačí, ak ich 10-krát otočíte v smere hodinových ručičiek. Rovnaký počet opakovaní doprajte zápästiam aj na druhú stranu.
Naša rada: Pri hnetení cesta vymieňajte pravidelne ruky. Predídete bolesti svalov.

Neprirodzená poloha
Dlhodobé postávanie za sporákom alebo pracovnou doskou sa môže nepekne podpísať pod vašimi krížami. Ak stojíte v neprirodzenom predklone, neúmerne ich zaťažujete.
Naša rada: Aspoň na chvíľu zmeňte polohu. Vystrite sa, prejdite niekoľko krokov. Ak sa vám napríklad vysunie platnička, od bolesti vám môžu pomôcť aj niektoré špeciálne cvičenia.

Žiada si to vitamíny
Aj svaly namáhané prácou v kuchyni si zaslúžia regeneráciu. Nemyslíme tým, že si sadnete k obľúbenému filmu a budete hodinu nečinne sledovať televíznu obrazovku. Ideálne sú kalanetické cvičenia, ktoré pomôžu rozhýbať stuhnuté svalstvo. Svalom pomôžu aj vitamíny C, E, ale i magnézium.  

Aj pečenie koláčov môže unaviť: Cvičenie pre vianočné gazdinky

Účinná masáž
Ak ste si v kuchyni „uštvali“ poriadne stuhnuté svalstvo, doprajte mu vhodnú masáž. Masáž nôh a lýtok zvládnete aj sama. Stačí, ak na ňu použijete vhodný krém alebo telové mlieko. So stuhnutou šijou či s boľavým chrbtom by vám mal pomôcť profesionálny masér.

Stuhnutá šija
+ Osvedčeným spôsobom, ako dostanete stuhnutú šiju opäť do formy, je nahrievanie. Vyskúšajte termofľašu, nahriaty uterák, prípadne si šiju nahrejte fénom a držte v teple.
+ Bolesti šije zmierni aj ergonomický vankúš. Kopíruje obrysy hlavy a krku, čím poskytuje optimálnu oporu počas spánku.
+ Zacvičte si. Desaťkrát zakrúžte plecami dozadu a toľkokrát stlačte aj lopatky k sebe. Potom nahnite hlavu uchom k plecu a vyskúšajte aj opačnú stranu. Pohyb musí byť pomalý. Na každú stranu opakujte cvik 10-krát. Pomôže vám, ak predkloníte hlavu tak, že sa snažíte bradu pritlačiť do krčnej jamky. Hlavu zdvíhajte späť, ale nezakláňajte!

Autor: Marcela Martinková
Foto: Shutterstock.com