V preklade to znamená, že máme väčšie problémy so zlomeninami a s pohybom. Najzávažnejším zdravotným dôsledkom je osteoporóza a s tým súvisiace časté zlomeniny. Keď u žien klesne vplyvom hormonálneho výkyvu hladina estrogénu, kosti sa môžu stať krehkejšie a lámavé.

Čo všetko má vplyv na rednutie kostí?
V prvom rade je to menopauza. Vieme, že kosti ženy počas prvých 5-7 rokov menopauzy strácajú až 20% kostnej hmoty. Aj rakovina prsníka sa môže rozšíriť až do kostí. Je to práve ten druh nádoru, ktorý najčastejšie metastázuje do kostí.

Prezradia to na vás vrásky
Nielen váš vek, ale aj to, aké husté máte kosti. Americkí vedci sledovali zdravotný stav a tváre žien, ktoré trpeli lámaním kostí a osteoporózou. Zistili, že väčšie riziko hrozí tým, ktoré majú vráskavejšiu tvár. Čím máte viac vrások, tým ste na tom s vašimi kostičkami biednejšie. Čo má koža spoločné s kosťami? Kolagén. Potrebuje ho koža, aby bola pružná, ale aj kosti, aby boli medzi sebou dobre prepojené. Ženám v menopauze pribúda rovnakým tempom počet vrások ako problémy s pohybovým aparátom a tvrdými kosťami a ubúda kolagénu.

ddd
Zdroj: Shutterstock

Pozrite sa na seba do zrkadla?
Máte vráskavú tvár? Ste typ s hlbokými vráskami? Máte pevnú kožu? Potom aj husté kosti. Množstvo vrások na čele sa spája s redšími kosťami v oblasti lopatiek. Tie ženy, ktoré majú prepadnuté vrásky v spodnej časti tváre, majú aj problémy s kosťami v oblasti panvy. Čo všetko vplýva ešte na tvorbu vrások? Samozrejme opaľovanie, fajčenie, ale aj nadváha.