Ako najrýchlejšie zistíte, že vám chýba ten ktorý minerál v tele?


Niektoré minerály, ako napríklad vápnik, fosfor, draslík či horčík potrebujeme každý deň dostať do tela v množstve viac než 300mg. Naproti tomu iné minerálne látky sú pre organizmus potrebné v niekoľkonásobne menších dávkach, v rozpätí iba niekoľkých miligramov až mikrogramov. Tieto látky nazývame stopovými prvkami. Patrí sem železo, zinok, meď, mangán, chróm a mnohé iné.

Stratené minerály
Váš jedálny lístok môže byť hoci aj vytrhnutou stránkou z učebnice o zdravej výžive, ale to ešte neznamená, že naozaj dodávate telu všetko, čo potrebuje. Minerálne látky sa k nám už nedostávajú tak ľahko, ako v minulosti. Z pôdy sa strácajú hnojením, takže na ich dostupnosť v potravinách sa dnes nemožno spoľahnúť. Primálo spánku a priveľa stresu, cigarety, alkohol, ochorenia... všetky tieto faktory nám odčerpávajú minerály z tela.

Vonkajšie príznaky ich nedostatku často odignorujeme alebo si jednoducho kúpime multivitamínový prípravok vo viere, že pár univerzálnych tabletiek napraví, čo treba. Deficit minerálov a stopových prvkov ale môže úplne rozvrátiť vnútorné prostredie tela a viesť k nebezpečným ochoreniam ako cukrovka, anémia, obezita, dokonca aj k neurózam. Vtedy sa už polámané nechty a poškodené vlasy javia ako ten najmenší problém.

Ak si myslíte, že vám chýba niektorý z minerálov, môžete sa rozhodnúť aj pre špecifický výživový doplnok. Pokiaľ ale nemáte vysokoškolský diplom z chémie, nechajte si pri ich  výbere radšej poradiť od skúseného lekárnika.

Ako najrýchlejšie zistíte, že vám chýba ten ktorý minerál v tele?

Čo nám chýba?
Ako najrýchlejšie zistíte, že vám chýba ten ktorý prvok? Pozorným sledovaním vonkajších symptómov. Niektoré z nich sú pomerne ľahko čitateľné. Pri nedostatku vápnika sa na nechtoch objavujú malé biele fľaky a jeho deficit zbadáte aj na citlivej, šupinatej koži. Málo medi vedie k tvorbe vrások, šediveniu vlasov a kŕčovým žilám. Ak máte nedostatok zinku, rany sa hoja pomalšie, ste náchylnejšia na infekcie a pri česaní nájdete na hrebeni viac vlasov než obyčajne.

Ste večne unavená, rýchlo sa vyčerpáte, nemáte chuť do jedla a vaše nechty sú v dezolátnom stave? Možno vám chýba železo. Suchá, popraskaná pokožka, padanie vlasov, lámanie nechtov a nervózne správanie môžu signalizovať chýbajúcu síru. Neestetické fľaky na rukách, tzv. starecké škvrny sú pripomienkou toho, že treba doplniť selén. Ak neprijímate dosť kremíka, môžete si privodiť až osteoporózu.

Prírodná lekáreň
Keď nechcete predčasne siahnuť po farmaceutických výrobkoch a zaujíma vás, ako prísť k chýbajúcim minerálom z ich prirodzených zdrojov, odpovie vám príroda. Kde nájdete to, čo potrebujete?

Vápnik: mlieko a mliečne výrobky, sójové mlieko, žerucha, petržlenová vňať, špenát, brokolica, cibuľa...
Železo: pečeň, chudé mäso, špenát, cibuľa, žerucha, celozrnný chlieb, strukoviny, hrušky, jablká, jahody, maliny  broskyne...
Zinok: tekvicové a slnečnicové semienka, mlieko, celozrnné výrobky, huby, cesnak, hrášok, petržlen, citróny, višne, chudé mäso, paštrnák...
Selén: morské ryby, huby, celozrnné výrobky, sezam, kapusta, pór, sójové bôby, hrušky...
Meď: kapusta, hrášok, kel, brokolica, broskyňa, pomaranče, slivky...
Kremík: ľanové semienka, fazuľa, karfiol, biela reďkovka, červená repa, paradajky, jablká, čierne ríbezle...

Autor: maj
Foto: Shutterstock