Kliešte sú každým rokom otužilejšie, takže už dávno neplatí, že útočia len letných mesiacov. Prebúdzajú sa už pri 5°C, a tak s nimi bojujeme už nejaký ten týždeň. Dokonca kvôli otepľovanie planéty dokážu prežívať dlhšie a byť aktívnejšie, takže opatrne!
Po návrate domov kontrola
„Tráva, nízke kríky, ale aj opadané lístie predstavujú ideálne podmienky pre ich výskyt,“ hovorí veterinárna lekárka MVDr. Lucia Sýkorová. „Dôležité je v prírode používať repelent, dlhé nohavice a po príchode domov sa vyzliecť. Oblečenie vytraste na balkóne a skontrolujte si celé telo. Kliešte sa radi prisávajú napríklad v slabinách, pod pazuchami, u mužov aj na pohlavných orgánoch, u žien na hrudníku. U oboch pohlaví sú to tiež stehná a ramená. Prekontrolujte si aj pokožku hlavy,“ odporúča všeobecná lekárka MUDr. Katarína Varechová.
Keď je na tele kliešť
Ak ste objavili na tele kliešťa, jeho vybratie neodkladajte. Čím skôr sa kliešťa zbavíte, tým viac znížite riziko nakazenia. „Aj keď na internete alebo od susedov nájdete množstvo rôznych zaručených receptov ako vybrať kliešťa, aktuálne sa v odborných kruhoch odporúča použiť vydezinfikovanú pinzetu a vytiahnuť ho drobnými kývavými pohybmi. V lekárni sú tiež dostupné špeciálne karty na jeho odstránenie,“ dopĺňa Katarína Varechová. "Sú situácie, kedy je na mieste pomoc lekára – napríklad vybratie kliešťa v okolí oka alebo na inom chúlostivom mieste. Prípadne, ak pacient žije sám a kliešť je na ťažko dostupnom mieste,“ radí všeobecná lekárka.