Čo nám chýba?
Ako najrýchlejšie zistíte, že vám chýba ten ktorý prvok? Pozorným sledovaním vonkajších symptómov. Niektoré z nich sú pomerne ľahko čitateľné. Pri nedostatku vápnika sa na nechtoch objavujú malé biele fľaky a jeho deficit zbadáte aj na citlivej, šupinatej koži. Málo medi vedie k tvorbe vrások, šediveniu vlasov a kŕčovým žilám. Ak máte nedostatok zinku, rany sa hoja pomalšie, ste náchylnejšia na infekcie a pri česaní nájdete na hrebeni viac vlasov než obyčajne.

Skvelý dresing na čerstvž šalát si pripravíte z avokáda.
Zdroj: Shutterstock

Ste večne unavená, rýchlo sa vyčerpáte, nemáte chuť do jedla a vaše nechty sú v dezolátnom stave? Možno vám chýba železo. Suchá, popraskaná pokožka, padanie vlasov, lámanie nechtov a nervózne správanie môžu signalizovať chýbajúcu síru. Neestetické fľaky na rukách, tzv. starecké škvrny sú pripomienkou toho, že treba doplniť selén. Ak neprijímate dosť kremíka, môžete si privodiť až osteoporózu.

Prírodná lekáreň
Keď nechcete predčasne siahnuť po farmaceutických výrobkoch a zaujíma vás, ako prísť k chýbajúcim minerálom z ich prirodzených zdrojov, odpovie vám príroda. Kde nájdete to, čo potrebujete?

Vápnik: mlieko a mliečne výrobky, sójové mlieko, žerucha, petržlenová vňať, špenát, brokolica, cibuľa...
Železo: pečeň, chudé mäso, špenát, cibuľa, žerucha, celozrnný chlieb, strukoviny, hrušky, jablká, jahody, maliny  broskyne...
Zinok: tekvicové a slnečnicové semienka, mlieko, celozrnné výrobky, huby, cesnak, hrášok, petržlen, citróny, višne, chudé mäso, paštrnák...
Selén: morské ryby, huby, celozrnné výrobky, sezam, kapusta, pór, sójové bôby, hrušky...
Meď: kapusta, hrášok, kel, brokolica, broskyňa, pomaranče, slivky...
Kremík: ľanové semienka, fazuľa, karfiol, biela reďkovka, červená repa, paradajky, jablká, čierne ríbezle...