Aký je vzťah medzi krvácaním ďasien a infarktom?

Prvý krok k náprave priechodnosti ciev vedie cez lepšiu starostlivosť o chrup. Vzťah medzi ochorením ďasien a zmenami funkčnosti krvného obehu sú významné pre liečbu dvoch z najčastejších príčin smrti: infarktov a mŕtvic.

Zápal v ústach
Je dôležité lepšie spoznať povahu vzťahu medzi zápalovými ochoreniami a srdcovými chorobami, kým sa zistí, či to môže pomôcť vývoju nových liečebných postupov. Baktérie z porušeného tkaniva okolo zubov sa údajne uvoľňujú do krvného obehu. Zápal v ústach vyvoláva miernu protizápalovú reakciu v celom tele.

Krvácanie ďasien postihuje veľa Slovákov. Nie vždy tomu prikladáme väčší význam. Pritom ide o závažné ochorenie a pri dlhodobom zanedbávaní sa ťažko lieči. Môže viesť k vypadávaniu zubov a dochádza k zhoršovaniu niektorých ochorení ako diabetes. Krvácanie z ďasien je výsledkom zlej ústnej hygieny. Dôsledkom toho reagujú poškodené ďasná na mikroorganizmy a dochádza tak k rozšíreniu ciev a ich krehkosti. To vedie ku krvácaniu.

Infarkt
Zanedbanie ústnej hygieny môže podľa odborníkov ovplyvniť zdravie celého organizmu. Sú známe štúdie o negatívnom vplyve zlej ústnej hygieny na početnosť infarktov, alebo nízku pôrodnú hmotnosť plodu. Preto je dôležité navštevovať svojho lekára aspoň raz ročne. Zdravotné pomôcky, ako je napríklad ústna voda, vás pred ochorením chrupu nezachránia.

Aký je vzťah medzi krvácaním ďasien a infarktom?

Odporúča sa iba po vykonaní ústnej hygieny a najlepšie na noc, keď sa oslabuje činnosť slín. Aj keď sa to nezdá, ale zápaly ďasien môžu súvisieť práve so zložením slín. Krvácanie ďasien súvisí hlavne so vznikom plaku alebo tenkou vrstvičkou na povrchu zubu. Dokonalé odstránenie plaku je možné pomocou zubnej kefky, dentálnych nití, medzizubnej kefky, dentálneho špáratka. Všetko je nutné skonzultovať s ošetrujúcim zubným lekárom.

Pre zdravé ďasná žuvačky?
Ak vás trápia problémy s ďasnami, vyskúšajte žuvačky s extraktmi z byliniek, napríklad z tymianu, blahovičníka, medovky lekárskej, majoránky, rozmarínu alebo levandule. Práve tieto by mali byť pre vás a vaše ďasná tie pravé.

Autor: maj
Foto: Profimedia