Aj keď môže alergický zápal spojiviek svojimi príznakmi pripomínať ten vírusový či bakteriálny, je to niečo trochu iné. Ako spoznáte, že sa jedná o alergický zápal spojiviek?
- Zápal prebieha na oboch očiach v podstate súčasne a takmer rovnako intenzívne.
- Zápal sa opakovane vracia (v rámci alergickej sezóny).
Zápal očí, ako reakcia organizmu na alergén, sa objavuje medzi prvými príznakmi alergie, pretože sliznica okolo očí je veľmi citlivá. Na začiatku môžete pozorovať, že oči sú jemne začervenané a slzia. Neskôr sa k týmto prejavom môže pridať opuch spojený so silným svrbením.
Ak si oči poškriabete, pripravte sa na pocit cudzieho telesa v oku až nepríjemné pocity rezania. Bolesť očí môže byť v tejto fáze až neznesiteľná. Čím intenzívnejšia je reakcia organizmu na alergén, tým aj príznaky alergického zápalu spojiviek môžu byť horšie.
Ak sa zápal spojiviek prejaví naplno, je dobré okrem užitia tabletiek na alergiu postarať sa priamo aj o zapálené oči. Vhodné je použiť účinnú zdravotnícku pomôcku - očné kvapky, ktoré jednak pomôžu očiam zbaviť sa alergénov a zároveň ho ochránia pred vstupom ďalších alergénov do sliznice. Veľmi nápomocné v tomto smere sú očné kvapky Vividrin ectoin s obsahom prírodnej látky ectoin, ktorá pôsobí zvlhčujúco a ochranne.
Unikátnosť ectoinu spočíva v jeho mimoriadnej schopnosti viazať a zadržiavať vodu. Ectoin pokryje seba i okolité molekuly a bunkové membrány vodnou vrstvou a vytvorí na očiach hydrofilm. Ten z jednej strany zvlhčuje rohovku, poskytuje jej priestor na hojenie a na druhej strane chráni očné sliznice pred vplyvmi vonkajšieho prostredia. Alergény do očí znovu nevniknú.
Ak alergici svoj problém dlhodobo neriešia, alergický zápal očí môže z akútnej fázy prerásť do chronickej. Vtedy môže hroziť poškriabanie rohovky, zjazvenie spojovky, zrasty, v krajných prípadoch môže prísť k strate zraku. Týmto situáciám sa vyhnete, ak pri pretrvávajúcom zápale spojiviek navštívite alergológa, ktorý vám odporučí správnu liečbu.
Platená reklama