Zvýšený cholesterol zohráva pri týchto srdcovo-cievných komplikáciach nemalú úlohu. Na Slovensku to nie je inak. “Slováci najčastejšie umierajú na srdcovo-cievne ochorenia. Trend v SR je klesajúci, avšak menej klesajúci ako v okolitých krajinách. Choroby srdca a ciev postihujú až tretinu celkového počtu obyvateľstva. Žiaľ, stále neklesá počet nových infarktov a mozgových porážok,” hovorí kardiológ a obezitológ MUDr. Ivan Majerčák.

Slováci najčastejšie umierajú na srdcovo-cievne ochorenia
Zdroj: Shutterstock
Slováci najčastejšie umierajú na srdcovo-cievne ochorenia

Rizikové faktory kardiovaskulárnych ochorení nebolia
Aj preto ich ľudia ignorujú! “Až 9 z 10 Slovákov má minimálne jeden rizikový faktor pre vznik nejakého kardiovaskulárneho ochorenia,” upozorňuje MUDr. Majerčák. Medzi rizikové faktory, ktoré spôsobujú srdcovo-cievne ochorenia patrí fajčenie, nadmerný príjem soli, vysoká hladina kyseliny močovej, vysoký krvný tlak, nadváha a obezita, nedostatok fyzickej aktivity a vysoká hladina cholesterolu.

Alarmujúce je, že až 60 % z opýtaných Slovákov nepozná svoju hladinu cholesterolu a 85 % ľudí nešportuje aktívne aspoň 30 minút denne. Kardiológ a obezitológ radí: zaraďte do svojho programu pohyb, obmedzte konzumáciu alkoholu i soli, nefajčite, znižte energetickú hodnotu potravín, dostatočne spite a relaxujte a udržiavajte si zdravú hladinu cholesterolu.