Bylina so silou medveďa: TOPKA v tomto ťažkom období!


Cesnak medvedí je obľúbená jarná pochúťka zvierat, najmä medveďov, podľa ktorých dostal názov. Hovorí sa, že po zimnom spánku si ním prečisťujú žalúdok, črevá i krv. Rastie vo vlhkých lesoch, pri potokoch i na svahoch, najradšej v polotieni, kde vytvára husté koberce.

Nízku bylinu by ste si na prechádzkach možno ani nevšimli, keby okolo seba nešírila silnú cesnakovú vôňu. Nenápadné biele kvety sa objavujú niekedy až koncom mája, ale tento rok sú ich plné lesné čistinky už v marci. Po odkvitnutí listy rýchlo zvädnú a neostane po nich ani stopy. Nové vyrastú z cibuliek až o rok, preto ich nepremeškajte.

Nepomýľte si ho!
Prudko jedovatá konvalinka rastie v rovnakom čase a odkvitnuté rastliny si môžete ľahko pomýliť. Spoľahlivo ich však rozoznáte podľa vône, keď prstami jemne pošúchate listy. Konvalinka ich má lesklé zospodu, listy cesnaku sa lesknú zhora.

Stará liečivka
Na rozdiel od pestovaného cesnaku je cesnak medvedí jemnejší a má trocha iné zloženie, ale takisto obsahuje silice so zlúčeninami síry, ktoré spôsobujú typickú cesnakovú vôňu, a značné množstvo jódu a vitamínu C. Zbierajú sa listy, vňať i cibule. Cesnakové silice však môžu pri dotyku podráždiť pokožku, ktorá očervenie.

Zdravotné plusy
1. Bylina pomáha pri prechladnutí, znižuje krvný tlak i hladinu cukru v krvi.
2. Je dobrou prevenciou artériosklerózy a srdcovo-cievnych ochorení.
3. Podporuje chuť do jedla, dezinfikuje tráviaci trakt, ničí plesne, baktérie a črevné parazity.
4. Je vynikajúci prírodný prostriedok na jarné omladzovacie kúry.
5. Po zime dokonale vyplaví z organizmu škodlivé látky, prečistí močové cesty i obličky.
6. Čerstvá šťava lieči ťažko sa hojace rany a akné.

Bylina so silou medveďa: TOPKA v tomto ťažkom období!

POZOR NA PREDÁVKOVANIE!
Priveľa medvedieho cesnaku môže vyvolať vracanie, hnačku, nadúvanie a zápal obličiek. A tiež vážnejšie alergické reakcie – dýchacie ťažkosti, krvácanie a nebezpečné opuchnutie hrdla.

Začerstva
Aromatické listy zbierajte skôr, ako bylina začne kvitnúť. Posekajte ich nadrobno na chlieb s maslom alebo do nátierok, ochuťte nimi polievky, omáčky, posypte varené zemiaky a zeleninové jedlá. Čerstvým šalátom dodajú jemne cesnakovú príchuť a vôňu. Listy môžete pripraviť ako špenát, vo väčšom množstve sú dosť štipľavé, preto ich zmiešajte napoly so žihľavou. Cibuľky sa zbierajú až koncom leta alebo na jeseň a používajú sa rovnako ako kuchynský cesnak.   

Zo zásob
Sušené listy sa používajú ako petržlenová vňať, ale rýchlo stratia silu. Preto z nich radšej pripravte tinktúru. Nadrobno posekané listy alebo cibuľky zalejte 40-percentným čistým alkoholom a postavte na 2 týždne na slnko alebo na teplé miesto. Denne sa užíva 10 až 12 kvapiek na pohár vody. Účinky nápoja majú skutočne medvediu silu. O využívaní liečivých účinkov cesnaku medvedieho sa však najprv poraďte so svojím lekárom.

Vedeli ste, že...
... šťava z listov odpudzuje hmyz, preto sa používa ako prírodný repelent?

Autor: jb, zp
Foto: Shutterstock