Prirodzený detox – ak sa chcete zbaviť toxínov, a pritom sa nepotiť, nie je to možné. Pot je prirodzenou formou, ako sa naše telo zbavuje zlých látok. Vrátane takých vecí, ako je nahromadený stres a podobne. Isto viete, že napríklad pot pri sexe vonia inak ako pot pod stresom. Pot zároveň redukuje zápal. Preto stará babská medicína, poriadne sa vypotiť, bola na chrípku spoľahlivejšia,  ako ju prechodiť.
Prirodzený detox – ak sa chcete zbaviť toxínov, a pritom sa nepotiť, nie je to možné. Pot je prirodzenou formou, ako sa naše telo zbavuje zlých látok. Vrátane takých vecí, ako je nahromadený stres a podobne. Isto viete, že napríklad pot pri sexe vonia inak ako pot pod stresom. Pot zároveň redukuje zápal. Preto stará babská medicína, poriadne sa vypotiť, bola na chrípku spoľahlivejšia, ako ju prechodiť.

Komplikuje život
Ľudské telo je dokonale fungujúci systém. Dokázalo sa prispôsobiť súčasným podmienkam a vplyvom vonkajšieho prostredia. Okamžite reaguje na prichádzajúce podnety, napríklad potením počas horúcich letných dní, pri športovaní alebo zvýšenej fyzickej námahe. „Potenie je prirodzená reakcia ľudského tela. Niektorí ľudia sa však potia oveľa viac, ako je bežné. Spôsobuje to nervová sústava, ktorá musí vynaložiť omnoho väčšie úsilie na udržanie konštantnej teploty. Nadmerné potenie však začne negatívne ovplyvňovať bežné fungovanie a každodenný život,“ hovorí lekárka Janka Holešovská.

Viac sa trápia ženy
Telo každý deň vylúči okolo 400 mililitrov potu. Pot je produkt potných žliaz, ktoré sa nachádzajú hlavne pod pazuchami, na chrbte, bedrách, slabinách, zátylku i na chodidlách a dlaniach. Žľazy sa aktivujú nielen pre potreby termoregulácie, ale aj pod vplyvom niektorých ochorení, napríklad endokrinologických alebo bakteriálnych, pri strese, depresii, v dôsledku zlej životosprávy alebo užívania niektorých liekov či v menopauze.

„Výsledok je vždy rovnaký. Nadmerné potenie, odborne nazývané aj hyperhidróza, znepríjemňuje bežné fungovanie, nehovoriac o estetickej stránke. Problematické je napríklad pri podávaní rúk, pretože často sú postihnutou oblasťou dlane. V praxi som sa stretla s mnohými prípadmi, keď nadmerné potenie malo smutný dosah na socializáciu jedinca. Najmä ženy sa s touto nepríjemnosťou vyrovnávajú veľmi ťažko,“ vysvetľuje lekárka.

6 najväčších nepriateľov bielych zubov: S nimi nebudete mať žiarivý úsmev NIKDY!

Chcete mať pokoj od potenia po celý rok?

Čo pomôže ihneď
Hyperhidróza postihuje obe pohlavia, dospelých aj deti. Odborníčka v oblasti estetickej a antiagingovej medicíny pripomína dôležité zásady, ktoré môžu nadmerné potenie čiastočne znížiť: „Na prvom mieste je dôkladná osobná hygiena, ktorá eliminuje prítomnosť nežiaducich baktérií spôsobujúcich nepríjemný zápach. Odporúčam konzultovať s odborníkom výber vhodného antiperspirantu a dezodorantu, nosiť oblečenie z prírodných a vzdušných materiálov a jesť ľahko stráviteľné pokrmy. Osvedčený recept je aj pitie šalviového čaju.“

Pokoj na celý rok
Ak nadmerné potenie nesúvisí s ochorením, lekárka odporúča jednoduchý zákrok. „Najprv treba zistiť rozsah potenia prostredníctvom jódovo-škrobového testu. Potom dokážeme vylúči okolo 400 mililitrov potu. Pot je produkt potných žliaz, ktoré sa nachádzajú hlavne pod pazuchami, na chrbte, bedrách, slabinách, zátylku i na chodidlách a dlaniach. Žľazy sa aktivujú nielen pre potreby termoregulácie, ale aj pod vplyvom niektorých ochorení, napríklad endokrinologických alebo bakteriálnych, pri strese, depresii, v dôsledku zlej životosprávy alebo užívania niektorých liekov či v menopauze.

„Výsledok je vždy rovnaký. Nadmerné potenie, odborne nazývané aj hyperhidróza, znepríjemňuje bežné fungovanie, nehovoriac o estetickej stránke. Problematické je napríklad pri podávaní rúk, pretože často sú postihnutou oblasťou dlane. V praxi som sa stretla s mnohými prípadmi, keď nadmerné potenie malo smutný dosah na socializáciu jedinca. Najmä ženy sa s touto nepríjemnosťou vyrovnávajú veľmi ťažko,“ vysvetľuje lekárka. s vysokou presnosťou označiť konkrétne miesta a aplikovať botulotoxín.

Ten zabraňuje prenosu vzruchov z nervových zakončení na potnú žľazu, čím dochádza k obmedzeniu potenia. Zákrok trvá 30 až 40 minút. Kvapky potu zmiznú, rovnako aj stopy z oblečenia. Zároveň sa minimalizuje zápach, ktorý vzniká pri kontakte potu s baktériami na povrchu pokožky,“ vysvetľuje doktorka Holešovská. Najvhodnejšie obdobie na zákrok je jar, pričom účinok sa prejaví do dvoch týždňov a trvá približne rok.

Bolesť brucha, ramien, zadku: Čo sa s vami deje?

Autor: Jana Brožíková
Foto: Shutterstock