Chcete mať zdravé lono? 9 pravidiel intímnej hygieny


1. Nevhodná bielizeň
Nielen tango nohavičky, ale aj nevhodné „obyčajné“ vám môžu vyrobiť mnoho nepríjemných chvíľok. Ak používate nevhodnú spodnú bielizeň, hrozia vám komplikácie. Pokožka vašich intímnych partií musí dýchať. Ak si teda na seba nasúkate pritesné „umelohmotné“ nohavičky a telo uväzníte „v skafandri“ nevzdušných nohavíc, zarábate si na poriadny problém. Pokožka je podráždená, sparená, o aróme, ktorá sa môže začať šíriť, ani nehovoriac. V teplom a vlhkom prostredí sa totiž darí baktériám a plesniam. A vy ste vytvorili vhodné miesto na ich množenie.

Náš tip: Pomôžu vám bavlnené nohavičky klasického strihu a vzdušné oblečenie.  

2. Intímky
Ak skombinujete elastickú nepriedušnú spodnú bielizeň s intímnymi vložkami, akoby ste pre svoj rozkrok podpísali „rozsudok smrti“. Slipové vložky vám síce môžu dodať pocit čistoty a sviežosti, ale ak ich používate, aj keď ich vaše nohavičky nepotrebujú, robíte zle. Ak si bez nich neviete predstaviť život, používajte aspoň vzdušné a neparfumované.

Chcete mať zdravé lono? 9 pravidiel intímnej hygieny

3. Zdravý stred
Ako často sa sprchujete tam dolu? Počas bežných dní aj častejšie ako raz denne? Robíte chybu. Ak pri hygiene použijete agresívne mydlo, opäť si koledujete o problém. Najmä ak si umývate aj miesta, ktoré dôkladnú hygienu nepotrebujú, napríklad vnútro pošvy. Ak sa teda sprchujete viackrát denne, robte to čistou vodou a mydlo či gél použite len raz.  

4. Spredu dozadu
Toto pravidlo pozná každá z vás. Je dôležité, lebo ak sa po toalete utierate opačným smerom, môžete si do intímnych partií zaniesť nežiaduce baktérie z konečníka. V ideálnom prípade by ste mali vždy po „veľkej“ potrebe použiť sprchu.

5. Vhodný sprchovací gél
Nepoužívajte rovnaký sprchovací gél na telo aj na intímne partie. Radšej siahnite po takom, ktorý má kyslé pH, teda podobné, ako má prostredie pošvy. Ak použijete príliš parfumovaný a zásaditý sprchovací gél, môžete si podráždiť citlivú pokožku, spôsobiť poriadne svrbenie, možno aj zápaly. Intímny sprchovací gél teda nevyberajte len nosom, ale aj očami. Spravidla platí zásada, že čím je prostriedok jednoduchší a obsahuje menej chémie, tým je lepší. Preto radšej použite čistú vodu alebo detské mydlo bez parfumov.

Náš tip: Na sprchovanie a kúpanie sa nehodí priveľmi horúca voda, lebo ničí prirodzenú mikroflóru. Na intímnu hygienu je počas sprchovania ideálna vlažná voda.

Chcete mať zdravé lono? 9 pravidiel intímnej hygieny

6. Čím sa utierate?
Farebný a parfumovaný toaletný papier škodí, preto naň zabudnite. Riešením je biely, nie príliš drsný toaletný papier. Ak nemáte poruke vodu, siahnite po niektorom zo širokej ponuky vlhčených toaletných papierov. Sú vhodné, ak chcete mať pocit sviežosti po „veľkej“ potrebe. Aj v tomto prípade platí pravidlo o papieri bez parfumácie a utierania spredu dozadu.

Utierate sa vlhčenými obrúskami? Zlá voľba. Používajte ich len počas cestovania či v nevyhnutných prípadoch v práci, keď nemáte možnosť osprchovať sa. Vlhčené obrúsky nie sú určené na každodenné použitie. No ak nemáte inú možnosť, vyberte si aspoň neparfumované s obsahom L-kyseliny mliečnej.

7. Tampóny
Sú praktické, nezavadzajú, vlastne ich počas nosenia ani necítite. Prestaňte si ich dávať na noc, myslite na ich častú výmenu a dostatočnú hygienu pri ich zavádzaní počas dňa. Ak trpíte častými infekciami, na tampóny by ste mali zabudnúť a radšej staviť na neparfumované hygienické vložky. Výrobky s výraznou parfumáciou môžu dráždiť nielen prostredie pošvy, ale aj konečníka.

Náš tip: Pri zavádzaní tampónov si dôkladne umyte ruky nielen po ich aplikácii, ale aj pred ňou. Inak môžete mať dočinenia s nežiaducimi baktériami.

8. Čo s chĺpkami?
Chĺpky sa nenosia, no žiada si to kumšt pri ich odstraňovaní.  Pozor si dajte nielen pri holení, ale aj depilácii. Ak na pokožke vzniknú drobné ranky, môžu byť vstupnou bránou pre infekciu. Aby vám chĺpky nezarastali, hoľte ich v smere rastu.

Náš tip: Pokožku nechajte po odstránení chĺpkov odpočívať. Oblečte si bavlnené pyžamo, žiadne nohavičky, a pokojnú noc v posteli.

Chcete mať zdravé lono? 9 pravidiel intímnej hygieny

9. Vlažná sprcha bez mydla
Ak musíte z akéhokoľvek dôvodu počas sexu používať lubrikačný gél, nebojte sa ho. Nielenže si zvýšite pôžitok z milovania, ale zabránite aj drobným poraneniam vnútri vagíny. Tie sú nepríjemné a bolestivé, ťažko sa hoja a môžu byť „rajom“ pre baktérie. Po každom milovaní (aj po tom bez gélu) treba dodržiavať správnu hygienu. Vlažnú sprchu, ale žiadne mydlo!

Náš tip: Vymočte sa pred sexom aj po ňom. Znížite tak riziko zanesenia baktérií do vnútorných častí pošvy.

Kvasinková infekcia
Príznaky, ktoré len tak ľahko neprehliadnete

Spôsobuje ju premnoženie kvasiniek, ktoré sú často súčasťou pošvovej mikroflóry. Ak sa naruší prirodzené pH pošvy, kvasinky sa začnú vo veľkom množiť a vzniká mykóza. Spoznáte ju podľa nepríjemného svrbenia a pálenia, bolesti pri močení aj pri pohlavnom styku, ale aj podľa bieleho tvarohovitého výtoku z pošvy.

Telo vám takto dáva najavo, že niečo nie je v poriadku. Vaginálnu mykózu môže odštartovať stres, psychická záťaž, klimatické zmeny, ale aj hormonálne zmeny počas tehotenstva, užívanie antikoncepcie, obdobie menopauzy, liečba antibiotikami, ale aj nevhodná hygiena a oblečenie. Prestaňte používať intímne dezodoranty, dodržiavajte zdravý životný štýl a menej slaďte.

Autor: Marcela Martinková
Foto: Shutterstock.com