Dostatok tekutín - maximálna možná hydratácia je pri začínajúcej chrípke ideálna. Pite vodu, bezkofeínový čaj, nápoje bez cukru alebo aj športové nápoje. Sú skvelou ochranou proti teplote.
Dostatok tekutín - maximálna možná hydratácia je pri začínajúcej chrípke ideálna. Pite vodu, bezkofeínový čaj, nápoje bez cukru alebo aj športové nápoje. Sú skvelou ochranou proti teplote.


Nachladnutie
Ako sa prejavuje? Máte upchatý nos a tečie vám z neho, škriabe vás v hrdle, možno máte mierne zvýšenú teplotu, ste unavená a máte zimnicu. Môžete aj kýchať a kašľať.
Čo vám pomôže? Proti nachladnutiu neexistujú lieky, uľaviť si môžete iba sprejom na uvoľnenie dýchacích ciest a sirupmi či pastilkami proti kašľu. Liečbu urýchlite, ak budete oddychovať a piť dostatok tekutín.
Ako dlho to potrvá? Je to veľmi individuálne, možno budete fit už o pár dní, no nachladnutie vás môže potrápiť aj niekoľko týždňov.
Dokedy ste infekčná? Väčšina ľudí je infekčná približne týždeň, začínajúc deň pred prejavením prvých príznakov choroby. Často si umývajte ruky a vyhýbajte sa kontaktu s ostatnými, kým kašlete a kýchate.
Kedy treba ísť k lekárovi? Lekársku pomoc vyhľadajte, ak vám príznaky nachladnutia pretrvávajú dlhšie než pár dní, zhoršujú sa alebo ak pribudnú aj ďalšie príznaky.

Chrípka
Ako sa prejavuje? Ste unavená, máte vysokú horúčku, bolí vás celé telo, kýchate a kašlete. Máte zdurené hrdlo a bolí vás hlava, ste malátna a môžete vracať alebo mať hnačku.
Čo vám pomôže? Odpočívajte, pite dostatok tekutín, dávajte si lieky na zníženie horúčky, prípadne na utlmenie bolestí, a posilňujte telo vitamínmi.
Ako dlho to potrvá? Najnepríjemnejšia časť chrípky, čiže horúčka a bolesti, by mala prejsť za 3 a 5 dní. Kašeľ a celková únava môžu trvať dva týždne a dokonca aj dlhšie.
Dokedy ste infekčná? Ostaňte doma aspoň 5 dní od nástupu prejavov choroby a minimálne 24 hodín od poslednej horúčky.
Kedy treba ísť k lekárovi? Ak sú prejavy chrípky veľmi intenzívne, navštívte lekára. Vírus chrípky sa totiž neustále vyvíja a môže váš organizmus poriadne potrápiť, dokonca priviesť až do stavu ohrozenia života.

Choroby dýchacích ciest: Zatočte so zimnými pliagami

Zápal priedušiek
Ako sa prejavuje? Nemôžete prestať kašľať. Najskôr vás trápi suchý kašeľ, ktorý sa neskôr zmení na vlhký s hlienmi. Môžu vás trápiť aj bolesti, zimnica, bolesť hlavy, plný nos či zdurené hrdlo. Znepríjemňovať život vám môže aj dýchavičnosť, slzenie očí a chrapot.
Čo vám pomôže? Pokojový režim, pitie teplého čaju a vitamíny. Ale aj sirupy na utlmenie suchého kašľa, neskôr sirupy na podporu vykašliavania. Dodržiavajte liečbu, ktorú vám predpíše lekár.
Ako dlho to potrvá? Približne dva týždne bude trvať, než odznie väčšina príznakov, ale kašeľ vás môže trápiť ešte aj niekoľko mesiacov.
Dokedy ste infekčná? Ľudí vo svojom okolí môžete nakaziť najmä počas prvých dní, keď sú prejavy zápalu priedušiek najintenzívnejšie. Do práce sa môžete vrátiť, keď opäť naberiete sily.
Kedy treba ísť k lekárovi? Hneď na začiatku choroby by ste mali ísť k lekárovi, ktorý zistí pôvodcu infekcie a podľa toho vám nastaví liečbu antibiotikami.

Zápal pľúc
Ako sa prejavuje? Trápi vás horúčka, vlhký kašeľ, prudké potenie, zimnica sprevádzaná triaškou, strata chuti do jedla, rýchle dýchanie a zrýchlený pulz. Môžete lapať dych, najmä pri fyzickej aktivite, a na hrudníku môžete cítiť bodavú bolesť, ktorá je intenzívnejšia pri kašli a pri hlbokom nádychu.
Čo vám pomôže? Odpočívajte, jedzte, aj keď vám nechutí a pite veľa tekutín. Pomôžu vám lieky na zmiernenie horúčky a kašľa, ale poraďte sa o nich s lekárom.
Ako dlho to potrvá? Väčšina ľudí dobre reaguje na liečbu a zotavia sa za 1 až 3 týždne. Silný zápal pľúc je však veľmi vážne ochorenie, ktoré môže byť až smrteľné, ak sa podcení.
Dokedy ste infekčná? Už dva dni po začatí liečby antibiotikami je riziko nákazy ostatných ľudí výrazne nižšie, ale ostaňte izolovaná, kým máte horúčku. Do práce sa neponáhľajte, kým sa celkom nezotavíte.
Kedy treba ísť k lekárovi? Čo najskôr navštívte lekára, aby zistil závažnosť ochorenia a nastavil liečbu. Ak vás postihne silný zápal pľúc, môžete skončiť v nemocnici.

Autor: Tatiana Kubicová
Foto: Shutterstock.com