Poznáte rozdiel?

  • Dezodorant má za úlohu zníženie tvorby baktérií, ktoré spôsobujú nepríjemný zápach. Preto obsahujú antibakteriálne látky a vône, ktoré prekryjú neželanú vôňu. Neobsahujú hliníkové soli. Pri jeho použití nezastavíte potenie ako také.
  • Antiperspirant potláča tvorbu potu vďaka obsahu hliníkových solí, ktoré vám dočasne upchajú potné žľazy. To znamená, že sa nepotíte na mieste, kde ste ho použili.
Antiperspiranty pri nadmernom potení nestačia.
Zdroj: Shutterstock

Aký typ si vybrať?

  • Roll-on alebo guľôčka má výhodu, že je malý, hodí sa aj do kabelky a dá sa ľahko a precízne aplikovať.
  • Sprej alebo rozprašovač – dodáva pocit sviežosti okamžite po nanesení. Dá sa použiť aj na iné miesta na celom tele.
  • Deo stick alebo tuhý dezodorant či antiperspirant – je obdobou guľôčky, ale v tuhej verzii. Rozmerovo veľmi podobný, pocit po nanesení zostáva suchý, zatiaľ čo pri guľôčke, ak neodhadnete množstvo, budete mať vlhko v podpazuší. Je vhodný pre citlivú alebo podráždenú pokožku.
  • Krém – z hľadiska životného prostredia ide o najlepšiu verziu. Často je zabalený v kovovej dóze bez použitia plastov.

Prečo pot smrdí?

Každá z nás „vonia“ rozdielne. Navyše, muži sa potia oveľa viac ako ženy, pretože majú väčšie množstvo potných žliaz. Zápach závisí aj od vášho organizmu a jeho vnútorného života ako aj od baktérií, ktoré sa nachádzajú na povrchu kože. Muži majú vyšší výskyt testosterónu, čo v kombinácii s baktériami pôsobí intenzívnejšie, preto je mužský pot viac cítiť. Testosterón, ktorý sa vylučuje na povrch kože, nemá sám osebe žiadnu vôňu. Ženy sú na tom podobne, pot cítia až po styku s baktériami na povrchu pokožky. Najčastejšie sa vyskytuje na miestach, kde máte apokrinné žľazy, teda koncentrované žľazy v pazuchových jamách či v slabinách a v oblasti genitálií.