Cviky
Cvičenie na lýtka pomôže posilniť vaše svaly, čo prispieva aj k zníženiu zaťaženia pôsobiaceho na šľachy v nohách, predovšetkým na Achillovku. Sadnite si na stoličku s kolenami pokrčenými a chodidlami na podlahe. Pomaly zdvíhajte päty z podlahy tak, že máte na zemi iba prsty. Budete cítiť tlak v zadnej časti dolných končatín. Držte túto pozíciu aspoň 10 sekúnd. Vráťte päty späť na zem a opakujte. Urobte aspoň desať opakovaní.

Ak sa problémy naťahujú a bolesť lýtok pretrváva, navštívte odborníka.
Zdroj: Shutterstock

Chôdza naboso
Aj chôdza môže pomôcť posilniť vaše lýtka, rovnako ako šľachy, v dolnej časti nôh. Pokiaľ sa dá, precvičujte si šľachy prechádzkami naboso. Zdvihnite sa na špičky na nohách a skúste takto chodiť. Začnite s dvadsiatimi krokmi a zvýšte počet každý deň, kým nie ste schopní takto odkráčať aspoň sto krokov. V závislosti na vašej fyzickej schopnosti to môže trvať týždeň alebo dva. Kým kráčate, mali by ste cítiť tlak v lýtkových svaloch.

V práci aspoň každé dve hodiny na desať minút a po práci na tridsať venujte ľahkému pohybu. Prejdite sa, vybehnite po schodoch a ponaťahujte chrbát. 
Zdroj: Shutterstock

Schody
Postavte sa na koniec schodu. Položte prsty a brušká nohy úplne na kraj. Preveste päty cez okraj schodu. Pomaly ich spúšťajte k zemi. Stopnite sa, keď budete cítiť veľký tlak v lýtkach. Držte túto pozíciu po dobu niekoľkých sekúnd a zdvihnite päty hore. Kompletné cvičenie opakujte aspoň 20-krát. Tento cvik robte pomaly a opatrne, aby ste znížili riziko pádu. Ak sa niečoho potrebujete držať kvôli udržaniu balansu, chopte sa zábradlia alebo operadla stoličky.