Čo jesť v zime pre vyváženú stravu?


Ryža
Preventívne ochráni pred vysokým krvným tlakom ako aj pred inými srdcovo-cievnymi poruchami. Ako prirodzene bezlepkovú potravinu ju môžu konzumovať aj alergici na lepok a ľudia s celiakiou. Komplex B vitamínov vám zaistí zdravú pleť i pevné nervy aj v zime, vysoký podiel škrobov zas udrží stabilnú hladinu cukru v krvi.

Znamenia, že by ste mali schudnúť

Sója
Ak sa na jedálnom lístku objavuje pravidelne, slúži ako prevencia pred srdcovo-cievnymi chorobami, zamedzuje vzniku žlčových kameňov, upravuje hladinu cholesterolu v krvi a znižuje riziko osteoporózy u žien po prechode. Vegetariáni ju často využívajú ako plnohodnotnú alternatívu mäsa a u diabetikov môže dopomôcť k zmenšeniu potrebnej inzulínovej dávky.

Mrkva
Konzumácia mrkvy slúži aj ako prevencia mnohých chorôb. Pomáha znižovať riziko vzniku civilizačných ochorení, zvyšuje imunitu organizmu, odolnosť voči stresu, hlavne počas predvianočných dní, zlepšuje kvalitu zubov a zmierňuje mnohé kožné problémy.

Kedy je zo šalátu kalorická bomba?

Čo jesť v zime pre vyváženú stravu?
Jogurt
Ak sa vám začali lámať nechty, ste bledá, bolia vás kĺby a stomatológ vám ešte aj našiel nový kaz, možno je príčinou nedostatok kalcia. Vápnik je najobsažnejšou minerálnou látkou v našom tele, až deväťdesiatdeväť percent sa ho nachádza v kostiach a zuboch. V tehotenstve nás účinne chráni pred nepríjemnými kŕčmi. Kalcium nájdeme v mlieku, fazuliach, mandliach, brokolici či sezamových semienkach a hlavne v jogurtoch. Nič nie je chutnejšie, ako v zime ovocný jogurt.

Jahody
Céčko poznáme dobre všetci. Slúži ako skvelý antioxidant, prevencia pred možným nachladnutím, znižuje riziko ochorenia na Alzheimera, a telo vďaka nemu lepšie odoláva stresu. Je výborný pre zdravie pokožky - pleť je mladistvá, svieža a zdravá. Okrem klasického pohára čerstvo vytlačenej pomarančovej šťavy ho nájdeme napríklad v limetkách, grepoch, citrónoch, papáji, kiwi, brokolici a jahodách.

Autor: Denisa

Mohlo by vás tiež zaujímať...

Čo jesť v zime pre vyváženú stravu?
Rozhodli ste sa - aspoň na čas - vylúčiť zo svojej stravy múku? Nemusíte mať diagnostikovanú celiakiu, aby ste tento krok spravili. Dočasné obmedzenie múky v strave má svoje zdravotné prínosy a pomôže vám rozšíriť a spestriť jedálny lístok! Poradíme, čo jesť a ako piecť?