1. Mravčenie v nohách
Ak máte v nohách a chodidlách divné pocity ako mravčenie, svrbenie alebo nutkanie k pohybu, môže to byť príznak syndrómu nepokojných nôh. Táto porucha je dlhodobá a aktívna najmä v noci, keď sa snažíte odpočívať.

2. Rohovatenie kože
Neignorujte a nepodceňujte kožné problémy. Keď pokožka zhrubne a svrbí, môže ísť o symptóm vnútorných telesných problémov typu hormonálnych porúch alebo vonkajších reakcií ako ekzémy či alergie. Ak tento problém pretrváva alebo sa zhoršuje, mali by ste sa odhodlať na krvné testy.

3. Zmena rukopisu, čuchu a snov
Každý pravdepodobne počul o Parkinsonovej chorobe, ale nie všetci poznajú jej príznaky. Aj tras, zhoršenie pohybu, zlý spánok spojený s intenzívnymi snami a nočnými morami, poruchy reči a rukopisu, strata čuchu môžu poukazovať na túto závažnú chorobu.

d
Zdroj: Shutterstock

4. Hnev a agresia
Nevysvetliteľné výbuchy hnevu alebo neustály pocit zhnusenia a opovrhnutia môžu byť aj známkou depresie, ktorá sa zvyčajne prejavuje najmä stratou energie a úzkosťou, ale tie môže zastúpiť aj vnútorná či vonkajšia agresia.

5. Priveľa spánku
Poruchy nadmerného spania ako hypersomnia či narkolepsia nevyvoláva obyčajná únava, ale autoimunitná porucha. Prejavujú sa nutkavým zaspávaním alebo neschopnosťou spontánne sa zobudiť ani po výdatnom spánku.