Vysokému tlaku (artériovej hypertenzii) sa v medicíne hovorí aj tichý vrah. Jeho prejavy môžu byť nevýrazné, ale môže sa prejaviť až cievnou príhodou vo forme mozgovej porážky, srdcového infarktu či vážnym poškodením obličiek.

Choroba dôchodcov?
Vysoký krvný tlak trápi až 70 percent dôchodcov. Trpí naň asi 5 percent dvadsiatnikov a až 40 percent štyridsiatnikov. Až štvrtina ľudí po štyridsiatke umiera na následky neliečenej hypertenzie. Mladí ľudia príznaky vysokého krvného tlaku nepoznajú, pripisujú ich stresu a iným diagnózam.

Prvé príznaky
Vysoký krvný tlak nemá žiadne charakteristické príznaky. Napriek tomu existujú symptómy, ktoré môžete považovať za príznaky hypertenzie. V počiatkoch choroby napríklad horšie spíte, často vás bolí hlava a hrudník alebo ste bezdôvodne unavená. V pokročilejšom štádiu hypertenzie už vznikajú príznaky v dôsledku poškodenia iných orgánov. Komplikáciami sú poškodenie ciev v mozgu, v srdci, poškodenie obličiek a ciev v nohách, lebo hypertenzia je jedným z najvýznamnejších faktorov kôrnatenia tepien.

V počiatkoch choroby napríklad horšie spíte, často vás bolí hlava a hrudník alebo ste bezdôvodne unavená.
Zdroj: Shutterstock
V počiatkoch choroby napríklad horšie spíte, často vás bolí hlava a hrudník alebo ste bezdôvodne unavená.

Čo môže za hypertenziu?
Nezdravý životný štýl. Ak dávate prednosť rýchlemu občerstveniu pred pestrou stravou, obľubujete sladené nápoje, málo sa hýbete a, naopak, trávite priveľa času pasívne pri televízore či počítači, buďte v strehu.  

Vysoký krvný tlak sa nededí aj napriek tomu, že sa objavuje v určitých rodinách. Po rodičoch sa dedí náchylnosť na jeho zvyšovanie, no ovplyvňuje ho aj spôsob života a stravovanie sa v rodine. Nevhodná strava a zaužívaný zlý životný štýl má na vysoký krvný tlak vyšší vplyv než genetická dispozícia.