Tréning pamäti vám však pomôže aj v bežnom živote – zlepší vaše sústredenie, umožní vám nezabúdať na dôležité veci a zabráni strate cenných spomienok. Ako na to?

Zábavné memorovanie
Neurológovia pre pamäťovú kondíciu odporúčajú aj pohyb na čerstvom vzduchu, napríklad svižnú chôdzu s frekvenciou 120 tepov za minútu. Mentálne precvičovanie pamäti zasa posilňuje neuróny, ktoré vám starnutím alebo ochorením ešte neodumreli.

w
Zdroj: Shutterstock

Domáci tréning zahŕňa:

  • Učenie sa básničiek, citátov, prísloví, poviedok, textov pesničiek.
  • Memorovanie rôznych sústav a zoznamov: telefónnych čísiel, zastávok autobusových liniek, čísloviek v cudzej reči, zvierat istej čeľade, presných odtieňov farieb...
  • Reprodukcia prečítaného textu/článku v novinách. O čo v ňom išlo? Pokúste sa o čo najviac viet.
  • Zapamätanie cien z potravinových letákov a ich spísanie na papier.
  • Hlasné pomenovanie automatických činností (napríklad „dávam si lieky, vypínam horák/žehličku, zamykám byt“).
  • Memorovanie dlhých čísiel a hesiel. Ak sú pridlhé, najskôr ich rozdeľte na skupinky.
  • Na internete je veľa pamäťových testov, hier či vedomostných kvízov, ktoré tréning mysle premenia na zábavnú hru.
  • Spoločenské hry s blízkymi majú ten istý prínos – takmer pri každej si pre lepší výsledok musíte niečo zapamätať.
  • Určite oprášte hranie pexesa. Nenadarmo sa hra v angličtine volá memory, čiže pamäť. Vyberte si typ v rámci svojich záujmov (cestovateľské, umelecké, dizajnové, prírodné, jazykové...)
e
Zdroj: Shutterstock

Pozor! Neschopnosť zostavovať pexeso je dobrý indikátor problému s pamäťou.

Revolučná metóda loci
Medzi veľmi úspešné učebné techniky patrí metóda loci založená na priestorovej predstavivosti (loci = miesto) a na ňu nadväzujúcich asociáciách. Údajne ju používali už starí Gréci a Rimania. V mysli si vytvoríte napríklad cestu, po ktorej idete aj s budovami/zastávkami spojov, alebo miestnosť, ktorú dobre poznáte, aj s predmetmi, tie si zas prepojíte s informáciami, ktoré sa snažíte zapamätať. Pomyslíte si, povedzme, trasu svojho autobusu do práce a ku každej zastávke si priradíte jednu povinnosť, ktorú máte v ten deň splniť. Potom sa trasou už len v duchu preveziete a oveľa ľahšie si vybavíte sled aj množstvo potrebných informácií. Môžete si to vyskúšať hneď a zaraz!