Couple on a beach
Zdroj:
Couple on a beach

Baran – dobrodružná Austrália
(21. 3. - 19. 4.)

Ľudia narodení v znamení Barana sú doslova adrenalínoví narkomani. Pudovo ich priťahuje akákoľvek dobrodružná činnosť a nezastavia ich ani možné riziká. Potápanie v jaskyni, adrenalínový zoskok, parašutizmus, rafting na divokej vode, megalomanské kolotoče. Barani je známi svojou statočnosťou a tým, že milujú výzvy. Keď idú na doraz a prekračujú hranice, cítia, že skutočne žijú. Ako prvé znamenie zverokruhu sú astrologicky mladiství, priekopnícki a spontánni ako neustále explodujúce slnko. Priemerná lenivá dovolenka im nestačí, uspokojí ich dlhšia výprava v aute či karavane. Výzvou by pre nich bola Austrália - obrovská a rôznorodá, od pôsobivej architektúry až po divy prírody.

Býk – zmyselné Taliansko
(20. 4. - 20. 5.)

„Býci a býčky“ milujú kvalitu, pohodlie, romantiku a pôžitky všetkého druhu. Od tých svetských – hojného stola plného špecialít a skvelých vín cez tie lahodiace oku – krajinné, po tie, čo pohládzajú dušu – historické a architektonické. A zmyslové pôžitky sa nikde inde na svete nesnúbia na jedinom mieste s takou malebnosťou ako práve v Taliansku. Užite si svoj letný La Dolce Vita – sladký život práve tam. Bedekre Býkom odporúčajú čarokrásne vinárske Toskánsko vo vnútrozemí, ale aj rozprávkové Amalfitánske pobrežie s pestrými útesovými mestečkami a priezračne azúrovým Tyrrhenským morom.

Blíženci – pulzujúci Istanbul
(21. 5. - 21. 6.)

Dynamické strety dejinných epoch a kultúr. Ľudia kráčajúci pulzujúcimi ulicami plnými orientálnych zážitkov a zákutiami plnými tajomstiev. Orientálne mestá, ktoré nikdy nespia a našincovi sa zdajú ako z rozprávky, práve také na dovolenku ocení typický Blíženec. Jeho dvojtvárnej povahe ulahodia rôznorodé zážitky, nestály ruch a mystická atmosféra Blízkeho východu. Užijú si izraelský Tel Aviv či Jeruzalem alebo turecký Istanbul na pomedzí Európy a Ázie. Ak túžite po ešte dlhšej ceste a západnejšej, určite vás očarí New York.

Dovolenka podľa znamenia: Kam ísť v lete podľa povahy?
Zdroj: AleksandarNakic

Rak – pokojné južné Francúzsko
(22. 6. - 22. 7.)

Životný štýl a dovolenkové preferencie Raka a Račice sa dajú skvele skryť pod pojem slow travel – pomalé cestovanie, s dôrazom na dôkladné spoznávanie bez turistických atrakcií a adrenalínových vzprúh. Raci sú tak trocha domasedi a radi užívajú bezpečie svojej ulity, občas z nej radi vykuknú a vyhrievajú sa v príjemnom slnečnom svite. Radi sa cítia čo najpohodlnejšie a ako doma, nech cestujú kamkoľvek. Ich dovolenka má priamy cieľ, dostatok pohodlia a pozvoľné tempo: spoznávanie gastronómie, občasné exkurzie a uvážené aktivity – napríklad kurz varenia. Pre Rakov je ideálny pokojný, no plnokrvný juh Francúzska, ktorý elegantne uvoľní ich oddych a energiu.

Lev – výpravná Južná Amerika
(23. 7. - 22. 8.)

Levy ovláda slnko a bežne rozžiaria tanečné parkety a večierky svojou živelnou energiou. Milujú byť v  centre pozornosti, ale ako partneri majú aj nežnú a oddanú stránku. Cestovanie majú v krvi a potrebujú mať namierené niekam, odkiaľ si prinesú plno fantastických príbehov a zážitkov. A kto by sa s nimi nevrátil z divokej Amazónie či z odľahlých indonézskych ostrovov? Plážová párty, surfovanie či dobýjanie tropickej krajiny - Levica vo vás po ňom baží.

Panna – dokonalé Alpy
(23. 8. - 22. 9.)

Panna vyhľadáva cestovateľské zážitky, ktoré podporia jej telesnú aj duševnú pohodu. Telesná aktivita je preto pre ňu dôležitá, no rovnako aj vnútorný pôžitok. Panna je prirodzene náročná a potrpí si na organizovanosť, prehľadnosť, pohodlie a pokoj. Aj keď ju mnohí označujú za vyberavú, starostlivosťou a citom pre dokonalosť sa neraz mnohým zavďačí. Bohaté upravené záhrady a súkromné bazény či horúce kade v objatí hôr by si užila do sýtosti – dôležitá je kvalita služieb. Kúpeľné procedúry Panny rady striedajú s vysokohorskými vychádzkami, skvele dostupnými sieťami lanoviek a delikátnymi gastronomickými zážitkami. Nezabúdajte, že také nájdete aj v našej susednej krajine.

Váhy – pôvabné Grécko
(23. 9. - 22. 10.)

Váhy potrebujú dve veci - estetiku a spoločnosť. V nových prostrediach sa zväčša cítia izolované, preto je dôležité, aby aj na dovolenke cítili rodinné a sociálne spojenia. Skvelým a dostupným skĺbením slnečnej krásy a prijateľného, nerušivého spoločenského života sú grécke ostrovy Mykonos, Santorini či Kréta. Ľudia narodení v znamení Váh zvyčajne vystupujú ako spravodliví sudcovia sveta, no sčasti sú to idealisti a beznádejní romantici, ktorí si nemôžu pomôcť, lebo milujú krásne veci. Toto pnutie je však aj intelektuálne. Ich rajom na zemi by preto malo byť práve Grécko - kolíska kultúr v panenskej prírode.

Dovolenka podľa znamenia: Kam ísť v lete podľa povahy?

Škorpión – tajomné Maroko
(23. 10. - 22. 11.)

Typickí tajomní Škorpióni potrebujú zažiť kultúrny šok. Ich potreba transformácie – premeny a obnovy ich núti vyhľadávať zážitky, z ktorých sa vrátia ako znovuzrodení, prekonajú sami seba, niečo prebádajú a zistia – o vzdialenej cudzine, no aj o sebe. Ich destinácie musia byť autentické – bývanie domorodé či orientálne, smerovať by mali teda skôr do krajín tretieho sveta. A to rôznymi smermi. Uspokojiť ich môže dobrodružná výprava do Gruzínska a putovanie Kaukazom, ale aj objavovanie prvopočiatkov ľudstva v Maroku.

Strelec – duchovný Tibet
(23. 11. - 21. 12.)

Najvýstižnejším slovom pre Strelca je rozpínavosť. Jeho materskou planétou je totiž Jupiter, najväčšie teleso v Slnečnej sústave. Strelec je ušľachtilý cestovateľ. Nové miesta chce skúmať a spoznávať z filozofických dôvodov. Viac ako počet prejdených pamiatok ho to intuitívne tiahne tam, kde sa cíti slobodný. Chce sa na dovolenke či púti duchovne prebudiť, preto vyhľadáva atmosférické, vyprázdnené miesta, ktoré akoby ani neboli z tohto sveta a vyžarujú absolútny pokoj. Môže to byť Tibet, India, indonézske chrámy, ale aj ľadový Island.

Kozorožec – impozantná Čína
(22. 12. - 19. 1.)

Ďalším znamením, ktorému osud nadelil do vienka putovanie, je Kozorožec. Ako najambicióznejšie, najsústredenejšie a najusilovnejšie znamenie si dovolenku zaslúži ako nikto. Rád si oddýchne od moderného zhonu, no jeho neuveriteľná vytrvalosť ho predurčuje na ďalšie bádanie. Pre veriacich Kozorožcov a Kozorožkyne to môže byť púť do španielskeho Santiaga de Compostela, no ich cieľavedomá výprava však môže viesť aj po Čínskom múre.

Dovolenka podľa znamenia: Kam ísť v lete podľa povahy?

Vodnár – pôsobivé Škótsko
(20. 1. - 18. 2.)

Intelektuálne aj tvorivé impulzy sú pre Vodnára na cestách najdôležitejšie. Vyhľadáva exotiku, kultúrne dedičstvo aj majestátnu prírodu, ku ktorej má bezprostredný vzťah. Vodnár je prispôsobivý aj nezávislý a to z neho robí ideálneho turistu. Dokáže prespať aj pod hviezdami a na sklonku dňa zmeniť plány. Má cit pre technologické výdobytky a zároveň potrebu zostať v kontakte s blízkymi, preto má poruke vždy tablet, mobil alebo fotoaparát. Ťahá ho to na Škótsku vysočinu, do švajčiarskych Álp, na náhornú plošinu v Peru či americký Grand Kaňon, no zároveň aj do  najväčších svetových metropol.

Ryby – priezračná Škandinávia
(19. 2. - 20. 3.)

Duchovne založené Ryby sa rady ponárajú do tajuplna. Ľudia narodení v tomto znamení milujú miesta, na ktorých môžu plávať s prúdom a zladiť sa s ním. Zvyčajne sú umeleckí, otvorení, zvedaví a radostní a dobre znášajú chlad, preto si ideálnu dovolenku nájdu v severnejších krajinách, no nemala by tam chýbať voda. Pre Ryby má totiž nielen relaxačný, ale aj očistný charakter. O to viac, keď je obklopená panoramatickými výhľadmi. Ulahodiť by im teda mala Škandinávia, zelené útesy Írska či Škótska, baltické pobrežie Poľska alebo horské jazerá v Rakúsku či vo Švajčiarsku.

Autor: Bona Ondrášková
Foto: Shutterstock.com