Drhne vás suchý kašeľ? Čo ho okrem koronavírusu môže spôsobiť?

Kašeľ môže byť ako obranný dýchací reflex príznakom napríklad akútnych respiračných infekcií, ktoré v prechodných obdobiach spôsobujú viac ako 50 percent prípadov práceneschopnosti. Najčastejšie postihujú horné dýchacie orgány.

Suchý kašeľ
Vyvolávateľom choroby sú až v 80 percentách prípadov vírusy. Medzi ARI patrí napríklad chrípka, akútny zápal hltana, mandlí, ale aj stredného ucha. Nákazy dolných dýchacích orgánov sú častejšie bakteriálneho pôvodu. V počiatkoch ochorenia sa zväčša objavuje suchý, dráždivý kašeľ. Po krátkom období choroby sa začne v dýchacích cestách vytvárať viac hlienu a kašeľ začne byť vlhký.

Dráždivý kašeľ je potrebné tlmiť, pričom by sa pri jeho vlhkej forme malo podporovať odkašliavanie nahromadených hlienov. Suchý, neproduktívny typ tlmia antitusiká a na vlhký, produktívny typ pomáhajú mukolytiká.

Drhne vás suchý kašeľ? Čo ho okrem koronavírusu môže spôsobiť?

Kašeľ by mal spontánne ustúpiť do troch týždňov. V tomto prípade ide o jeho akútnu formu. Takzvaný subakútny typ kašľa, ktorý je zväčša vyvolaný vírusmi či chlamýdiami, trvá od troch do ôsmich týždňov. Neliečený kašeľ prechádza do chronického stavu a ten niekedy neustáva ani po troch-štyroch mesiacoch. Kašeľ však môže spustiť aj neprimeraná teplota vzduchu, mechanické dráždenie cudzím telesom, či chemické dráždenie, napríklad cigaretovým dymom.

Autor: maj
Foto: Shutterstock