Hoci konkrétne stratégie na prevenciu alebo liečenie vyžaduje lekárske vyšetrenia, výskumy hovoria aj o tom, že konzumácia pomarančového džúsu môže pomôcť zabrániť určitému druhu obličkových kameňov.

d
Zdroj: Shutterstock

Obličkové kamene
Približne 10 miliónov ľudí na celom svete má obličkové kamene. Zvyčajne začínajú ako drobné nerovnosti v centre obličiek, v miestach, kde sa zbiera moč pred cestou do močovodu, neskôr sa vytvorí pevný kryštál. Tieto kryštály sa skladajú z vápenatých solí, kyseliny močovej alebo struvitu, typu kryštálu zloženého z horčíka. Obličkové kamene zvyčajne nespôsobujú nepríjemné pocity, kým neprejdú z obličky do vášho močovodu. Vytlačený kameň môže mať za následok intenzívnu bolesť, zimnicu, horúčky, potenie, nevoľnosť a zvracanie.

Pomarančový džús
Teoreticky, na vitamín C bohatý pomarančový džús môže pomôcť zabrániť určitým druhom obličkových kameňov. Šťava totiž funguje takmer rovnakým spôsobom na kamene ako citrát. Pomarančová šťava má vysoký obsah kyseliny citrónovej, ktorá znižuje hladinu vápnika v moči, čo znamená aj zníženie množstva vápnika v obličkových kameňoch. Pomarančový džús by teda mohol zohrávať dôležitú úlohu pri riadení obličkových kameňov a môže byť považovaný za jednu z možností pre pacientov, ktorí netolerujú lieky.

d
Zdroj: Shutterstock

Opatrne!
Nič netreba preháňať. Sledujte si príjem Céčka. Veľké dávky pomarančového džúsu môžu spôsobiť vredy v ústach, žalúdočnú nevoľnosť, hnačky, nadúvanie, vracanie, tráviace ťažkosti, bolesti hlavy a silno páchnuci moč. Ďalšie významné vedľajšie účinky sú bolesti chrbta, nespavosť a deficit medi. Extrémne predávkovanie vitamínom C môže spôsobiť zvýšené riziko otravy železom, a to najmä u ľudí s hereditárnou hemochromatózou.