Fúj, toto je 7 miest, kde číha najviac baktérií!
Mnohé predmety a povrchy, ktorých sa niekoľkokrát denne dotýkate, sú zamorené vírusmi a baktériami. Len žiadnu paniku!

Podľa mikrobiológov iba 1 až 2 percentá zo 60-tisíc typov mikroorganizmov, s ktorými denne prichádzame do kontaktu, predstavujú riziko pre ľudí s normálnou imunitou. Riziko nákazy znížite na minimum, keď si osvojíte princíp 3H: osobná hygiena, hygiena domácnosti a hygiena potravín. Najlepšou prevenciou však naďalej ostáva dôkladné umývanie rúk. Ktorým miestam by ste mali venovať zvýšenú pozornosť?

1. Peňaženka
Baktérie sa na ňu nalepia zvonka všade, kam ju na chvíľu položíte – pri pokladnici v obchode, na pulte v banke či na stole v reštaurácii. Do vnútra peňaženky zas vkladáte mikroorganizmy na papierových bankovkách, ktoré prešli stovkami, možno tisíckami rúk. Mince nie sú až také rizikové, lebo baktérie nemajú rady kovy, najmä nikel. Rizikovejšie sú pánske peňaženky nosené vo vrecku, kde sa môžu zohriať takmer až na teplotu tela, ktorá je ideálna na množenie baktérií.
Poradíme: Po manipulácii s peňaženkou a peniazmi si vždy umyte ruky.  

2. Diaľkový ovládač
Keď si sadnete k televízoru, mali by ste zvážiť, či tou istou rukou siahnete po orieškoch aj po ovládači. Diaľkové ovládače sú doslova posiate baktériami, ktoré pri každom stlačení naberiete na prst a spolu s jedlom prenesiete rovno do úst. Riziko nákazy stúpa, keď je v dome niekto prechladnutý a leží v posteli s ovládačom v ruke. Testy ukázali, že televízne diaľkové ovládače patria medzi najšpinavejšie predmety v hotelových izbách.
Čo s tým? Povrch ovládačov raz týždenne opatrne pretrite antibakteriálnym prípravkom.

3. Telefón
Na telefónoch sa stretávajú mikroorganizmy z rúk a z úst. Najviac znečistené je slúchadlo okolo mikrofónu, kam sa baktérie dostanú s prskajúcimi slinami. Mobilný telefón nie je o nič bezpečnejší, hoci ho používate iba vy. Spomeniete si, na aké miesta ste ho dnes položili? Baktérie, ktoré váš mobil za celý deň nazbieral, prinesiete až domov.
Tip: Ak používate v práci klasický telefón, pravidelne ho vydezinfikujte. Mobil nepožičiavajte a neodkladajte ho na potenciálne kontaminované miesta.

Fúj, toto je 7 miest, kde číha najviac baktérií!

4. Doska na krájanie
Na kuchynských doštičkách môže byť až 200-krát viac baktérií ako na záchodovom sedadle? Príčinou je to, že dosku po každom použití dôkladne neumyjete, iba opláchnete. Baktérie zo zeleniny tak môžete preniesť až na chlieb. Nebezpečné organizmy zostávajú na doske po krájaní surového mäsa, preto na mäso vyčleňte samostatnú dosku i nôž.
Báječná rada: Pracovnú plochu v kuchyni, doštičky na krájanie a nože pravidelne vyčistite antibakteriálnym prípravkom.

5. Nákupné vozíky

Pri nakupovaní v supermarkete sú kontaminácii najviac vystavené tri zóny: ruky, tvár a potraviny. Náhodné testy v obchodoch s potravinami ukázali, že takmer na každom druhom nákupnom vozíku sa nájdu nebezpečné baktérie E. coli. Preto je veľmi dôležité, aby ste chlieb, pečivo a iné nebalené potraviny naberali hygienickou rukavicou.
Ako na to? Na nákupy noste v kabelke dezinfekčné vlhčené obrúsky a pretrite nimi rúčku nákupného košíka alebo vozíka.   

6. Tlačidlá a kľučky
Stláčate ich stokrát denne – vo výťahoch, na automatoch na kávu či cestovné lístky, na zvončekoch, dverách, na bankomatoch, v dopravných prostriedkoch. A práve tieto miesta nie sú pravidelne (ak vôbec niekedy) dezinfikované. Najviac znečistené sú tlačidlá „prízemie“ vo výťahoch, ktoré použije prakticky každý, kto vojde do výťahu.
Skvelá rada: Tlačidiel sa nedotýkajte bruškami prstov, ale hánkami. Alebo počkajte, kým ich stlačí niekto iný.      

7. Posilňovne
Ak patríte medzi pravidelných návštevníkov telocvične či fitnesu, určite nazbierate baktérie z cvičebných náradí. Na hodinách jogy si síce vyčistíte myseľ aj telo, ale nachytáte baktérie z podložky na cvičenie, ak nenosíte so sebou vlastnú.
Čo pomáha? Do telocvične noste dezinfekčný gél, ktorý sa dá použiť bez vody.

Fúj, toto je 7 miest, kde číha najviac baktérií!

Autor: Jana Brožíková
Foto: Shutterstock.com