1. kolo: Vitamín A
Silný antioxidant potrebný pre silnú imunitu, zachovanie dobrého zraku a pre zdravú pokožku a sliznice. Nedostatok vitamínu A môže viesť k problémom so zrakom až k šeroslepote, spôsobuje šupinatenie pokožky, lámanie vlasov a nechtov, prejavuje sa aj častými zápalmi v rôznych častiach tela a oslabenou imunitou. V 100 g hrozna sa nachádza 66 IU (medzinárodných jednotiek) vitamínu A, v 100 g sliviek 345 IU. Bod pre slivky.
Stav - 0 : 1

Ilustračná snímka
Zdroj: Shutterstock

2. kolo: Draslík
Táto minerálna látka pomáha regulovať hladinu telesných tekutín a udržiavať optimálny krvný tlak, preto je veľmi dôležitá pre zdravé srdce a nervovú sústavu. Optimálny príjem draslíka chráni pred mŕtvicou, osteoporózou i obličkovými kameňmi. Nedostatok sa prejavuje únavou, arytmiou, zvýšeným tlakom, svalovými kŕčmi. Dospelí potrebujú denne 3 500 až 4 700 mg. V 100 g hrozna je 191 mg draslíka, v 100 g sliviek 157 mg. Bod pre hrozno.
Stav - 1 : 1

3. kolo: Antioxidanty
Pokiaľ ide o vitamíny a minerálne látky, hrozno aj slivky majú z každého rožka troška. Výraznejšie sa však líšia svojou antioxidačnou silou, to znamená schopnosťou zneškodňovať voľné kyslíkové radikály, ktoré poškodzujú bunky. Dostatočnú ochranu poskytne 3 000 až 5 000 jednotiek denne. Nameraná antioxidačná sila (ORAC) hrozna je 1 746 mikromolov TE/100 g, sliviek 6 529 mikromolov TE/100 g. Opäť bodujú slivky.
Stav - 1 : 2

Pomôcť vám môžu aj sušené slivky.
Zdroj: Shutterstock

Víťaz: Slivky
Z nutričného hľadiska sa slivky dlho považovali za priemerné ovocie, vhodné na lekvár a slivovicu. Dôkladným skúmaním sa však zistilo, že obyčajné slivky obsahujú neuveriteľne vysoké hladiny antioxidantov a fytonutrientov, ktoré priaznivo ovplyvňujú ľudské zdravie. Napríklad obsahujú veľa antioxidačného vitamínu E, ktorý pôsobí proti artérioskleróze, odbúrava škodlivé látky z pečene a zároveň chráni srdce, preto sú slivky mimoriadne vhodné pre ľudí vystavených stresovým situáciám. Vďaka vysokému obsahu vlákniny chránia pred rakovinou čriev a fungujú aj ako šetrné preháňadlo.