RADÍ odborník na imunitu Adrián DOBOLY
Každý vie, že v chladnejších ročných obdobiach je viac kašľa, kýchania, soplenia a v súčasnosti aj nebezpečného koronavírusu. Naozaj to však súvisí iba s počasím? Na to, či ochoriete, často vplýva (ne)schopnosť organizmu odolať vírusom, baktériám, zmenám teplôt aj inému telesnému nepohodliu. „Imunita je obranný systém orgánov, tkanív a buniek rozložený po celom tele. Spolu sa nazývajú lymfatické orgány,“ vysvetľuje Adrian Doboly.

Únava oslabuje
No nielen vnútorné faktory vplývajú na obranyschopnosť, ale aj vonkajšie, napríklad únava. „Základným stavebným prvkom imunity sú bunky makrofágy, ktoré pohlcujú cudzorodé objekty a rozpoznávajú a ničia poškodené bunky. Ich počet však kolíše v závislosti od stavu organizmu, teda záleží na tom, či ste vyčerpané, oslabené inou chorobou, ale ajna tom, či ste v noci spali alebo nie,“ hovorí odborník.

Presné vnútorné hodiny
O tom, v akej kondícii máte imunitu, rozhodujú aj vnútorné - biologické hodiny človeka, takzvané cirkadiánne rytmy. Ich narušenie nielenže znižuje výkonnosť tela, ale môže sa vystupňovať až na hraničné stavy ako depresia, sezónne choroby či chronické poruchy spánku.