Správne raňajkovanie dosť súvisí s tým, kedy si natiahnete budíček. Ak vstávate v predstihu, budete mať dosť času na prípravu raňajok a pokoj pri jedle. Hneď po zobudení by ste mali vypiť asi pol litra vlažnej vody (môžete ju ochutiť citrónom) alebo bylinkového čaju. Najesť by ste sa mali do pol hodiny, najneskôr do hodiny.

Ak to urobíte až po dvoch-troch hodinách, váš metabolizmus sa vám nepoďakuje a budete sa čudovať, prečo máte prepoludním tak málo energie. Navyše bez raňajok tak ľahko neschudnete, ak po tom túžite. Okrem toho si môžete privolať problémy so žlčníkom, cukrovku alebo obezitu.

Čo sa za mladi naučíš...
Pre deti platí to isté. Neprenášajte na ne svoje zlozvyky a raňajky im doprajte. Ráno by tiež mali začať tekutinami: vodou, čajom, mliekom. Ak nemajú chuť jesť, nenúťte ich nasilu. Raňajky si môžu zjesť aj cestou do školy. Samozrejme nemáme na mysli vrecúško čipsov a kolu, ako to často vídame ráno na uliciach. Pečivo s maslom, syrom, šunkou, džemom,  ovocie (aj sušené), zelenina, jogurt (trebárs vo fľaštičke na pitie) – možností máte neúrekom.

Jedzte podľa hodiniek: Telo vám dá hneď pozitívnu odozvu

Obsah je dôležitý
Raňajky by mali predstavovať asi jednu tretinu našich celodenných nutričných potrieb.  Základom je nápoj - tekutiny treba po dlhej nočnej prestávke doplniť. Mliečne výrobky nám dodajú vápnik a bielkoviny. Sacharidy a vláknina v podobe obilnín a celozrnného pečiva sa nám zídu na energiu. Ovocie a zeleninu si dajte radšej ako umelé vitamínové doplnky.

Nezabúdajte na bezpečné tuky: avokádo, orechy alebo semená. Toto všetko by vám malo už od rána zabezpečiť dobrú náladu, výkonnosť a trávenie. Po energeticky výdatných raňajkách sa ani nebudete ponáhľať na desiatu, či obed.