Mastná, citlivá či zrelá pleť
Ľudia s mastnejšou pokožkou alebo s vyváženým pH zvládnu v extrémnych horúčavách aj dve sprchy denne, zatiaľ čo tí so suchou kožou by mali zostať iba pri jednej sprche za deň. V opačnom prípade by časté sprchovanie mohlo spôsobiť dlhodobé škody ako vznik ekzémov a intenzívnu suchosť. Ak si to situácia vyžaduje, doprajte si druhú sprchu iba bez sprchovacieho gélu, krátku a osviežujúcu.

Citlivá pokožka je dokonca extra fajnová, preto je na zváženie, či postaviť sa pod sprchu každý deň stojí za to. Ďalšiu kategóriu predstavuje zrelá pokožka, na ktorej s pribúdajúcim vekom tukové žľazy už neprodukujú toľko mazu a ochranná vrstva sa neobnovuje tak rýchlo, ako to bolo v mladosti.

Ako si vybrať „sprcháč
Vyhnite sa obyčajnému mydlu. Na tom sa zhodnú všetci kožní lekári. Je silne alkalické, preto predstavuje záťaž pre pokožku. Mali by ste siahnuť po detergentoch, ktoré sa správajú šetrnejšie, ideálne s hodnotou pH 5,5 a s obsahom ošetrujúcich zložiek. Dôležité je umývať si iba tie časti tela, ktoré sú špinavé alebo spotené. Ak používate v sprche šampón na vlasy, spozornite! Šampóny obsahujú odmasťovacie a čistiace tenzidy, ktoré sú intenzívnejšie ako zložky v sprchovacích géloch, a tak pokožku viac vysušujú.

Dôležité je umývať si iba tie časti tela, ktoré sú špinavé alebo spotené.
Zdroj: Shutterstock
Dôležité je umývať si iba tie časti tela, ktoré sú špinavé alebo spotené.

Báječný Tip!
Ideálna teplota
Odborníci tvrdia, že vlažná a krátka sprcha je najlepšia. Teplota vody by mala mať od 32 do 38 °C. Platí pravidlo: čím je teplejšia, tým viac vysušuje pokožku.