Vedeli ste, že práve oslabená imunita je dôvod, prečo ste náchylnejšia na spustenie zápalu v podobe nepríjemných a bolestivých kútikov? Poradíme vám, ako sa tejto chybičky krásy na perách zbavíte. Receptov je niekoľko, stačí si len vybrať. Chce to však dávku trpezlivosti. RADÍ odborník na imunitu Adrián DOBOLY

Trhlinky v kútiku úst, ktoré bolia, praskajú, svrbia, mokvajú, často bývajú pokryté bielo-sivým povlakom alebo žltohnedou chrastou, ktorá pri pohybe pier znovu praská a krváca. Prakticky neexistuje človek, ktorý by kútiky aspoň raz v živote nemal.

Kto je najviac ohrozený?
Prispieť k vzniku kútikov môže i nedostatok niektorých vitamínov skupiny B či nedostatok minerálov ako železo a zinok. Aj preto sú kútiky problémom predovšetkým ľudí bojujúcich s anémiou alebo sc tráviacimi ťažkosťami či chorobami, ako je napríklad Crohnova, keď sa do tela ťažšie vstrebávajú spomínané vitamíny. Ďalšou skupinou ľudí, u ktorých sa kútiky objavujú, sú tí, ktorí dlhodobo užívajú antibiotiká.

s
Zdroj: Shutterstock

Nesprávna ústna hygiena
Keďže zdrojom infekcie býva najmä ústna dutina, základným predpokladom zamedzenia vzniku kútikov je správna starostlivosť o ňu. Zuby by ste si mali čistiť minimálne 2-krát denne, ideálne zubnou pastou, ktorá neobsahuje sodium-lauryl-sulfát. Zdravú mikroflóru v ústach udržujú napríklad aj probiotiká na cmúľanie. Ako prevenciu možno používať i ochranné balzamy na pery s obsahom zinku. „Ak by sa kútiky vyskytovali často a ich hojenie trvalo neprimerane dlho, je vhodné navštíviť lekára, pretože niekedy bývajú prejavom iných, závažnejších ochorení,“ upozorňuje odborník Adrián Doboly.