Kedy sa nám nebezpečne zráža krv?

Vysoké hladiny železa
Vysoké hladiny železa sa bežne označujú ako  hemolytická anémia. Avšak, hladina železa sa môže tiež zvýšiť po viac krvných transfúziách, otravou olovom alebo injekciami železa do svalu, či ochorením obličiek alebo pečene.

Príznaky zaťaženia železom sú únava, nedostatok energie, svalová slabosť, bolesť kĺbov, bolesť brucha, oblasti tmavej pleti a zníženie libida. Ťažké „návaly“ železa môžu tiež spôsobiť chudnutie alebo srdcové problémy. Problémy so zrážaním krvi sú nezvyčajné, pokiaľ máte vysokú úroveň železa.

Zvýšená zrážanlivosť krvi
Čo môže za zvýšenú zrážanlivosť krvi? Existuje rad chorôb a zdravotných stavov, ktoré môžu spôsobiť nadmernú tvorbu krvných zrazenín alebo spomalenie rozpúšťania krvných zrazenín, čo má za následok nadmerné hromadenie zrazenín.

Tieto stavy zahŕňajú poruchy kostnej drene či intravaskulárne koagulácie. Ateroskleróza, vaskulitída, diabetes, srdcové zlyhanie, obezita aj metabolický syndróm môžu tiež vyvolať nadmernú zrážanlivosti krvi v srdci a v mozgu.

Kedy sa nám nebezpečne zráža krv?
Nadmerná tvorba krvných zrazenín v končatinách je často spôsobená fyzickou traumou, alebo keď telo zostáva v rovnakej pozícií po dlhú dobu. Zvýšená systémová krvná zrážanlivosť môže byť tiež spôsobená genetickou mutáciou niektorých liekov, tehotenstvom, dehydratáciou a fajčením.

Znížená krvná zrážanlivosť

Trombocytopénia je jednou z najčastejších príčin zníženie zrážania krvi. Tento stav nastane, keď sa zníži počet krvných doštičiek cirkulujúcich v krvi. Vzhľadom k tomu, že sú krvné doštičky zodpovedné za zhlukovanie krviniek, zníženie počtu krvných doštičiek výrazne ovplyvňuje koagulačné schopnosti krvi.

Znížená krvná zrážanlivosť môže byť tiež spôsobená hemofíliou, vzácnou poruchou krvácavosti, ktorá jednoducho neumožňuje zrážanie krvi normálne. Hemofília je dedičné ochorenie.

Skutočný vinník

Hoci hladiny železa zvyčajne nemajú vplyv na zrážanie krvi, hladina vitamínu K môže mať rozhodujúci vplyv na proces zrážania krvi. V skutočnosti, nedostatok vitamínu K je častou príčinou zníženia zrážania krvi. Vitamín K je jedným z vitamínov rozpustných v tukoch. Medzi potravinové zdroje, kde sa nachádza, patrí zelená listová zelenina, sójový olej, repkový olej, brokolica a olivový olej. Deti, tehotné ženy a dojčiace matky by sa mali poradiť s lekárom alebo dietológom.

Autor: Lena