Prežehnávate sa teraz pri každom kýchnutí či zakašľaní? Stále je väčšia pravdepodobnosť, že je to následok bežnej nádchy, chrípky alebo sezónnej alergie. Pandémia Covid-19 neznamená, že všetky ostatné spúšťače týchto príznakov záhadne vymizli.

„K sezónnemu trápeniu sa tento rok pridáva ďalší dôvod na znepokojenie – nový koronavírus Covid-19. Situáciu komplikuje najmä v oblastiach, kde je peľ v ovzduší už na stredných či vysokých úrovniach. Strach narastá so stúpajúcim počtom prípadov nákazy, ktorú koronavírus spôsobuje. Alergici si tak môžu zameniť bežnú reakciu na peľ so symptómami koronavírusu a v panike zaplaviť už teraz vyťažený zdravotný systém,“ hovorí alergiologička Katarína Bergendiová. Ostražitosť je namieste, no netreba panikáriť. Stačí sa poriadne zorientovať v príznakoch nového ochorenia a alergie.

Kľúčový rozdiel
„Údaje ukazujú, že niektorí ľudia nakazení koronavírusom majú podobné symptómy ako kašeľ, zapchatý nos, nádchu a bolesť hrdla. Medzi vírusom a alergiami sú však kľúčové rozdiely, ktoré by mali zmierniť zbytočnú paniku. Alergie, ktoré sú prehnanou reakciou imunitného systému na cudzie čiastočky, nespôsobujú zimnicu, bolesti tela ani zvýšenú teplotu, čo sú typické príznaky nákazy vírusom, napríklad aj ochorenia Covid-19,“ upozorňuje doktorka Bergendiová.

Kýchanie nie je typický príznak Covid-19
Zdroj: Shutterstock
Kýchanie nie je typický príznak Covid-19

Bojíte sa kýchnutia?
Kýchanie nie je typický príznak Covid-19. To však neznamená, že si pacient s Covid-19 nemôže kýchnuť z iného dôvodu, napríklad pri podráždení alergénom.

5%
Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie len u necelých piatich percent pacientov s Covid-19 dochádza k zahlieneniu. Je to skôr typický príznak alergie.