Kŕče v rukách: Kedy je nutná operácia?


Kto je ohrozený?

Týmto ochorením sú ohrození najmä ľudia, ktorí pri práci často opakujú rovnaký mechanický pohyb rukami. Týka sa to ľudí pracujúcich s počítačmi, krajčírok, hudobníkov ale i rôznych robotníkov.

Prejavy
K prejavom patrí už spomínané mravenčenie a tŕpnutie rúk či prstov na rukách, ktoré prechádza až do bolesti. Tieto problémy sa často objavujú v noci, ale aj počas dňa pri vykonávaní rôznych činností (nielen pri tej jednej opakovanej) a neraz to prechádza do stavu, kedy človek nie je schopný uchopiť nejaký predmet alebo mu predmety padajú z rúk.

Čo pomôže?

V prvých štádiách ochorenia sa niekedy pristupuje k liečbe pomocou nosenia špeciálnych dláh, prípadne sa podávajú lieky (na zmiernenie zápalu alebo aj diuretiká). Vo väčšine prípadov, respektíve ťažšie štádiá ochorenia sa však liečia operačne.

Lekári odporúčajú ľuďom s príznakmi syndrómu karpálneho tunela zbytočne nevyčkávať a radšej prísť k lekárovi skôr. Potrebné je vyšetrenie u neurológa, aby sa presne určila diagnóza. Niekedy môžu byť totiž ruky len preťažené.

Kŕče v rukách: Kedy je nutná operácia?
Ak sa teda diagnóza potvrdí a lekár odporučí operáciu, nemusíte sa báť. Ide o jednoduchý a krátko trvajúci zákrok. Chirurg jednoducho povedané pretne stuhnuté väzivo, pričom spravidla vzniká len malá jazvička.  Po zákroku je dôležitá správna starostlivosť.

Absolútny oddych
Ruku nesmiete príliš rýchlo zaťažiť, niekoľko týždňov je potrebný absolútny oddych a šetrenie. Potom sa ruka začína pomaly a postupne zaťažovať. Niekedy sa stane, že ak človek nedbá na rady lekára a príliš skoro ruku nadmerne zaťaží, problémy sa vrátia.

Úplná sila a citlivosť ruky sa môže po operácii nadobúdať aj rok. Bolesti a tŕpnutie sa však vo väčšine prípadov vyriešia prakticky hneď po operácii, čo je nesmiernou úľavou pre človeka.

Operáciu nedávno absolvovala aj 35-ročná Evka a tu je jej skúsenosť: „Nejaký čas som sa budievala na nepríjemné tŕpnutie rúk a nemohla som poriadne spávať.

Niekedy som dokonca nedokázala otvoriť ani vrchnák na fľaši. Lekár to zhodnotil ako syndróm karpálneho tunela, absolvovala som aj neurologické vyšetrenia, ktoré to potvrdili. Operácia bola naozaj veľmi rýchla. Prvé dni po zákroku som mala veľmi nepríjemné pocity – bolesti, štípanie, opuch. Postupne sa to však zlepšovalo. Tŕpnutie sa od zákroku prakticky neobjavilo, takže verím, že to bude už len dobré.“


Mária