Zatiaľ, čo milióny bielych krviniek pohlcujú po vdýchnutí škodlivé častice a chránia nás, človek je dýchaním živý. Bohužiaľ, trápi ním aj veľa ochranných systémov tela. Každým jedným nádychom prijíma do tela okrem prospešných plynov aj škodliviny. Poveternostné podmienky v niektorých mestách môžu vytvoriť atmosféricky teplotné inverzie. Teplotné inverzie môžu vážne ovplyvniť ľudí, ktorí majú ochorenie dýchacích ciest.

Dráždivé látky a alergény
Každým nádychom do seba naťaháme nespočetné množstvo neviditeľných častíc. Tieto častice môžu obsahovať prach, mikroskopické kúsky špiny, kamienky, kov, baktérie a plesňové spóry, vírusy obsiahnuté v kvapôčkach vody, pele a ďalšie alergény. Vzduch môže tiež obsahovať potenciálne škodlivé chemikálie, plyny a výpary z priemyselných, domácich a prirodzene sa vyskytujúcich zdrojov. Niektoré z týchto častíc alebo akákoľvek ich kombinácie môžu mať vplyv na zdravie pľúc tým, že spôsobujú mierne až závažné alergické reakcie.

s
Zdroj: Shutterstock

Ozón
Ozón je chemicky nestabilná forma kyslíka, ktorá môže byť pre nás ako prospešná, tak škodlivá. V hornej časti atmosféry, kde je ochranná ozónová vrstva je najškodlivejšie slnečné žiarenie. Keď sa ozón hromadí v blízkosti zemského povrchu, spôsobuje znečistenie a poškodzuje pľúcne tkanivo.

Infekcie a ochorenia
Faktory, ako sú choroby ovplyvňujú nielen pľúcne tkanivo, ale aj dýchacie cesty a štruktúry ako membrány, ktoré pokrývajú pľúca. Deti môžu byť náchylnejšie na infekcie v dôsledku nezrelého imunitného systému. Staršie osoby a osoby s oslabeným imunitným systémom sú zvlášť náchylné k infekciám dýchacích ciest, čo je dôvod, prečo sa odporúča očkovať ich proti chrípke každú sezónu. Opakované pľúcne infekcie môžu spôsobiť nezvratné, vysiľujúce a smrteľné ochorenie pľúc.