Mäso je drahé, kríza nás môže dohnať k vegetariánstvu

Bezpečnostné opatrenia proti koronavírusu nás nútia šetriť, meniť životný štýl a pokojne môžu vojsť aj do našej kuchyne. Čo všetko obnáša život väčšinou na zelenine a ovocí?

Nevýhodou vegetariánskej stravy je vyššia pravdepodobnosť, že sa do tela nie vždy dostanú všetky živiny obsiahnuté v živočíšnych produktoch. Ako však „prežiť“ prechod na vegetariánsku stravu pokiaľ to musíte urobiť zo zdravotných, etických alebo iných dôvodov?

Existuje mnoho foriem vegetariánstva, ale základná premisa z nich je diéta zameraná na ovocie, zeleninu, celozrnné výrobky, orechy, semená a strukoviny. Prísny vegetarián obmedzuje príjem potravy iba z týchto nutričných skupín, zatiaľ čo lakto-vegetarián môže jesť aj mliečne výrobky, ako sú mlieko, jogurty a syry. Lakto-ovo vegetarián konzumuje aj vajcia. Niektorí ľudia, hoci sú vegetariáni, konzumujú aj ryby alebo morské plody, ale nie živočíšne mäso alebo hydinu.

Zdravotné výhody

Zdravá, vyvážená vegetariánska strava môže mať pozitívny vplyv na ľudské telo. Všeobecne platí, že vegetariánska strava, ak sa nepreháňa, je veľmi prospešná. Znižuje riziko mnohých foriem rakoviny, srdcových ochorení, žlčových a obličkových kameňov, osteoporózy a cukrovky. Ľudia, ktorí nejedia žiadne mäso majú tiež nižší krvný tlak a hladinu cholesterolu.

Mäso je drahé, kríza nás môže dohnať k vegetariánstvu

Výživové obavy
Vegetariáni však môžu trpieť nedostatkom niektorých živín, keď prejdú na vegetariánsku stravu. Živiny, ktoré im začnú chýbať zahŕňajú bielkoviny, železo, jód, vápnik, vitamín D, zinok a omega-3 mastné kyseliny. Nedostatok vitamínu B-12 je azda najviac znepokojujúci a nachádza sa takmer výhradne v živočíšnych produktoch. Vegetariáni preto často berú B-12 ako doplnok stravy.

Výber potravín
Vplyv na to, ako sa budete ako vegetarián cítiť má konkrétny výber potravín. Niekto môže preferovať v strave hranolky, vegetariánske párky v rožku, bielu ryžu, sóju alebo arašidové maslo, čo nie je zase to najlepšie jedlo a reprezentatívna vzorka vegetariánskej stravy. Skutočné výhody vegetariánstva si začnete užívať až vo chvíli, keď sa budete sústrediť sa výber zdravých, na živiny bohatých potravín.

Autor: maj
Foto: Shutterstock