Tento zdravotný problém postihuje veľké percento žien, bojovať sa s ním však dá len do určitej miery. Medzi negatívne faktory vplývajúce na tvorbu kŕčových žíl patrí vek, počet tehotenstiev, pracovné aktivity, nadváha i dedičnosť.

Žilové systémy
A čo sú to vlastne kŕčové žily? Na nohách máme dva žilné systémy, pričom jeden je hlboký a nevidno ho, a druhý je povrchový a práve ten zvykne byť touto chorobou zasiahnutý. Nachádza sa pod kožou a z nôh odvádza väčšinu krvi. Keď v žilách stúpa tlak, predovšetkým preto, že krv nie je správne odvádzaná z nôh, dochádza k vzniku varixov. Tomuto stavu by mali zabraňovať chlopne, ktoré sa v žilách nachádzajú, ak sú ale z nejakého dôvodu nefunkčné, ochorenie sa rozširuje.

Náchylnosť na toto ochorenie je dedičná, a ak ním trpí vaša matka, či babička, mali by ste sa začať venovať prevencii, než sa naplno rozvinie. Medzi dvadsaťročnými ženami je týmto ochorením postihnutých asi desať percent, so stúpajúcim vekom stúpa aj percento chorých. Vo vekovej skupine šesťdesiat a viac rokov, je takto postihnutá každá druhá žena. Rizikovým faktorom ale nie je len vek, záťažou sú aj tehotenstvá a hormonálne výkyvy.

Tretina varixov v tehotenstve
Zhruba tretina žien sa s kŕčovými žilami stretáva po prvýkrát práve počas tehotenstva. Dôležité je aj vaše zamestnanie. Ak po celý deň stojíte na nohách, alebo chodíte, je vaše riziko omnoho vyššie, než ak trávite dni sedením v kancelárii. Preto ak to nie je nevyhnutné, nestojte, ale sa radšej posaďte. Neznamená to ale, že by ste mali prestať s pohybovými aktivitami. Práve naopak, začnite športovať, a ak máte nadváhu, snažte sa ju znížiť.