Pravé kiahne
Toto vysokonákazlivé ochorenie spôsobovali vírusy. Pravé kiahne boli smrteľné a prejavovali sa zmenami na koži – v ťažkých prípadoch až s krvácaním do kože. Očkovaním sa ich našťastie podarilo zlikvidovať, takže od roku 1979 ich Svetová zdravotnícka organizácia WHO vyhlásila za vyhubené. Posledné ochorenie na pravé kiahne sme na Slovensku zaznamenali v roku 1924.

Choroby ako pravé kiahne, detská obrna, záškrt či ružienka na Slovensku vďaka očkovaniu nepoznáme.
 

Tuberkulóza
Šíri sa vzduchom. Môžete sa nakaziť aj z kontaminovaného mlieka a mliečnych výrobkov či predmetmi dennej potreby. Tuberkulózu zapríčiňujú takzvané mykobaktérie. Vedeli ste však, že o chorobe nemusíte spočiatku ani vedieť? Dosť dlho sa môžete cítiť dobre a kašľať iba občas. Bežnejší je však kašeľ trvajúci niekoľko týždňov, únava, chudnutie, nechutenstvo, horúčka, nočné potenie a vykašliavanie krvi. Od roku 2012 na Slovensku očkovanie proti tuberkulóze nie je povinné. 

Prvé očkovania zaviedla na území dnešného Slovenska Mária Terézia, ktorá prišla kvôli pravým kiahňam o tri zo svojich 16 detí. Bolo to tiež prvé očkovanie uzákonené ako povinné aj v Československu v roku 1919.
Zdroj: Shutterstock

Z dávnej histórie
Poznáte aj ochorenia, ktoré možno s čistým svedomím vyhlásiť už za vyhubené?

Mor
Najskôr sužoval obyvateľov starovekého Ríma (Antoniansky mor) a zabil niekoľko miliónov ľudí. Známejší, takzvaný Justiniánsky mor, prepukol medzi Áziou a Európou okolo roku 540 a zabil desiatky miliónov ľudí. Prvá vedecky podložená pandémia moru vypukla v polovici 14. storočia a zabila tretinu obyvateľstva vtedajšej Európy. Do dejín sa zapísala ako „čierna smrť“, lebo jedným z príznakov bolo odumieranie a sčernanie končekov prstov a ušných lalôčikov.