Nebojíte sa vírusu a chcete teraz chudnúť? Siahnite po tejto zelenine!


Uhorky patria k najstarším potravinám, podľa vedcov sa pestovali už pred troma tisíckami rokov. Zmienky o uhorkách môžete nájsť už v Epose o Gilgamešovi, ba aj v Biblii. Predpokladá sa však, že pôvod uhorky siaha do starovekej Indie, odkiaľ sa uhorky postupne dostali do Európy.

Všade samé uhorky
Dnes sú uhorky neodmysliteľnou súčasťou zeleninových šalátov. Veď predstaviť si grécky šalát bez uhorky a leto bez osviežujúcej uhorkovej polievky je takmer nemožné. Poďme sa pozrieť, ako rôzne môžete uhorky využiť pre svoje telo. A pravdaže, chudnutí. Keďže uhorka obsahuje vysoký podiel vody a v sto gramoch sa nachádza len 20 kcal, je uhorka ideálna pri chudnutí alebo jarnom detoxe. Pomáha organizmu efektívne sa zbavovať toxínov nahromadených v našom tele, napokon, má aj mierne laxatívne účinky.

Ak teda bojujete s častými zápchami a tráviacimi ťažkosťami, skúste do jedálnička zaradiť niekoľko uhoriek každý týždeň. Uhorky sú mimoriadne bohatým zdrojom vitamínov skupiny B (riboflavín, tiamín, vitamín B6 i B3), vitamínu A, vitamínu C, železa, magnézia (nájdete ho v uhorkovej šupke), kalcia, fosforu a zinku, no neobsahujú takmer žiaden tuk. Aj preto ich dietológovia vrelo odporúčajú pri redukčnej diéte.

Nebojíte sa vírusu a chcete teraz chudnúť? Siahnite po tejto zelenine!

Šťava
Uhorkové šaláty si prichystáte za pár minút a keďže ponúkajú mnoho variácií, tak skoro sa vám neomrzia. Najdôležitejšie však je spracovať uhorku čo najskôr, aby nezhorkla. Skúste prebrázdiť náš receptár, nájdete v ňom mnoho tipov, ako využiť uhorky. Čo takto zdravý uhorkový šalát s jogurtom? Uhorková šťava sa odpradávna využívala aj pri skrášľujúcich procedúrach. Dokáže zásobovať pleť vodou, hydratovať ju a stiahnuť rozšírené póry.

Zachladená uhorka zasa zmierni podráždenie pleti a osvieži ju za pár minút – či to tak naozaj je, si môžete overiť v praxi – nakrájajte tenké kolieska uhorky a poprikladajte si ich na vyčistenú tvár. Práve vďaka týmto vlastnostiam je uhorka účinná aj pri odstraňovaní ranných opuchov očí. V lete zasa oceníte chladivý účinok čerstvej uhorky vždy, keď to preženiete so slniečkom – na spálenú pokožku pôsobí totiž veľmi upokojujúco.

Náš tip:
Prichystajte si uhorkovú masku na mastnú pleť: rozmixujte polovicu uhorky s jedným vaječným bielkom a 1 PL citrónovej šťavy, dobre premiešajte a naneste na čistú pokožku. Nechajte pôsobiť dvadsať minút a zmyte teplou vodou. Tvár ošetrite výživným krémom.

Autor: bb
Foto: Shutterstock