V škole napríklad keksíky, čokolády a tyčinky z bufetu. Niekedy robia chybu aj samotní rodičia, keď dieťaťu pribaľujú do školy práve takéto potraviny namiesto plnohodnotnej stravy alebo ovocia.

Nie je hladné
Na druhej strane dieťa v škôlke alebo škole nepociťuje hlad, lebo je smutné alebo je v strese. Je to podobná reakcia ako u dospelých. V strese a pri ťažších emóciách sa tráviaci trakt akoby vypne a príjem stravy sa v extrémnych prípadoch môže úplne zastaviť. Vtedy nepomôže nútiť dieťa do jedla. A tresty za to, že niečo nezjedlo, len umocňujú jeho emočne zlý stav. Základom je skôr psychologické ošetrenie dieťaťa. To vo výraznej miere závisí od kvalifikácie a zručnosti školského personálu. Niekedy je však kompenzačným mechanizmom stav takzvanej žravosti s nadmerným príjmom potravy – najmä sladkostí.

dieťa jedlo
Zdroj: Shutterstock

Bez ovocia a zeleniny
Veľa detí odmieta jesť ovocie a zeleninu, mäso zjedia len občas, sú schopné žiť iba na mlieku, rožku s maslom a so salámou, na mäsovom vývare, cestovinách a ryži. Holdujú teda jednostrannej strave, nové jedlá odmietajú ochutnať, no aj tak prosperujú. Je takýto stav dlhodobo zvládnuteľný alebo si koledujú o tráviace problémy?