Chorých s príznakmi prechladnutia a chrípky z týždňa na týždeň pribúda. Tieto nákazlivé infekčné ochorenia tradične prichádzajú spolu so sychravým počasím, ale svojou intenzitou či priebehom dokážu prekvapiť a znepríjemniť život aj inak zdravým ľuďom. Veľmi nepríjemné môžu byť najmä pre deti, tehotné ženy a starších ľudí.
Čím sa líšia?
Chrípka sa často zamieňa s bežným prechladnutím. Prechladnutie prichádza pomaly a medzi jeho najčastejšie príznaky patrí nádcha, upchatý nos a ľahká bolesť hrdla. Naproti tomu chrípka sa prejavuje náhle, najčastejšie bolesťou svalov a kĺbov, často sprevádzanou horúčkami, slabosťou, malátnosťou a celkovou únavou. Neskôr sa môžu pridať symptómy ako zimnica, dráždivý kašeľ, nezriedka aj nevoľnosť. Domáca liečba sa pri chrípke, rovnako ako aj pri iných vírusových ochoreniach, zameriava na zmierňovanie spomínaných príznakov. Základom je odpočinok, dostatočný príjem tekutín a podávanie utišujúcich liekov. Antibiotiká na chrípku neúčinkujú, pretože liečia iba baktériové, nie vírusové ochorenia.
Lieky na úľavu
Pri liečbe chrípky sa osvedčili voľnopredajné lieky, ktoré zmiernia horúčku, bolesti a ostatné príznaky. Aj medzi nimi si však treba vedieť vybrať. Kyselina acetylsalicylová má aj protizápalové účinky, ale nesmie sa užívať pri žalúdočných a dvanástnikových vredoch, pri zvýšenej krvácavosti, precitlivenosti na túto látku, pri prieduškovej astme, pri vážnom poškodení pečene či obličiek a v poslednej tretine tehotenstva. Lieky na báze paracetamolu sú účinné, bezpečné pre deti aj dospelých a majú minimálne vedľajšie účinky, ale nepôsobia protizápalovo. Paracetamol možno bez obáv užívať aj spolu s inými liekmi, napríklad na vysoký tlak, zatiaľ čo iné liečivá, napríklad na báze ibuprofénu, môžu vyvolať nežiaduce reakcie.