Nepokúšajte sa liečiť si dnu sami

Odborníci odporúčajú piť zelený čaj, pretože má nízky obsah purínových látok, ktoré vedú k záchvatom a obsahuje vysokú koncentráciu antioxidantov, ktoré potláčajú zápal. Ak máte dnu, poraďte sa so svojím lekárom o výhodách a nevýhodách pitia zeleného čaju.

Dna
Dna je porucha, ktorá nastane, keď máme v tele prebytok kyseliny močovej, ktorá sa hromadí v kĺboch a v tkanivách, kde sa tvoria kryštáliky. Ich prítomnosť môže spôsobiť záchvaty horúčky a extrémnej bolesti kĺbov. Hladiny kyseliny močovej sa hromadia, ak vaše telo produkuje príliš veľa kyseliny, alebo ak vám obličky nefungujú správne. Aj strava s vysokým obsahom purínových potravín je škodlivá.

Puríny
Puríny sú látky, ktoré sú syntetizované v tele a spotrebované v potravinách ako sú huby, zelená listová zelenina ako je špenát alebo špargľa, vnútornosti a ryby ako makrely. Keď telo metabolizuje purínové zlúčeniny, vyrába sa kyselina močová.

Zdravotníci radia ľuďom s dnou striktne sa vyvarovať potravín, ktoré majú vysoký obsah purínov medzi 150 až 825 mg purínov na 100 gramov potravín a obmedziť ich konzumáciu. Zelený čaj je považovaný za potravinu s nízkym množstvom purínov, obsahuje ich menej ako 50 mg na 100 gramov.

Vyliečia vás listy skorocelu, šípky aj kvety lipy.
Zdroj: shutterstock
Vyliečia vás listy skorocelu, šípky aj kvety lipy.

Zelený čaj môže poskytnúť ďalšie výhody pre osoby trpiace dnou - jeho vysoké antioxidačné koncentrácie môžu pomôcť znížiť zápaly kĺbov a opuchy. Zelený čaj obsahuje celý rad látok, známych ako antioxidačné polyfenoly.

Opatrne aj so zeleným čajom
Nadmiera konzumácie zeleného čaju môže vyvolať závraty, bolesti hlavy, zvracanie a hnačku. Je potrebné sa mu vyhnúť, ak máte zažívacie, neurologické alebo kardiovaskulárne poruchy. Zelený čaj môže ovplyvniť antibiotiká, lieky na riedenie krvi, perorálnu antikoncepciu a doplnky železa. Nepokúšajte si liečiť dnu sami iba so zeleným čajom a nepoužívajte čaj ako náhradu liekov, ktoré vám predpísal lekár.

Autor: maj
Foto: Shutterstock