Kolorektálny karcinóm, čiže rakovina hrubého čreva a konečníka, je najčastejšie ochorenie tráviacej sústavy a patrí medzi tri najčastejšie typy zhubných nádorov. Častejšie postihuje mužov ako ženy, ale zďaleka to nie je iba problém seniorov. Najmä vo vyspelých krajinách dramaticky stúpa počet pacientov aj v mladšom veku. Pretože rakovina hrubého čreva a konečníka nebolí, často sa diagnostikuje príliš neskoro.

Ako vzniká

Kolorektálny karcinóm môže vzniknúť v ktorejkoľvek časti hrubého čreva vrátane konečníka. Často sa rozvinie z drobných nezhubných nádorov –polypov, najčastejšie adenómov, keď ich bunky zmenia štruktúru, tvar a funkciu. Nádorové bunky sa môžu uvoľniť a krvným obehom alebo lymfatickými cestami sa dostať do iných častí tela, napríklad do pečene, pľúc, mozgu, obličiek či močového mechúra, kde vytvoria metastázy.

Rakovine hrubého čreva a konečníka možno účinne predchádzať preventívnou kolonoskopiou.
Zdroj: Shutterstock

Koho ohrozuje

Hoci presnú príčinu vzniku rakoviny hrubého čreva a konečníka sa vedcom doteraz nepodarilo odhaliť, známe sú najčastejšie faktory, ktoré zvyšujú riziko tohto zhubného ochorenia.