Mýtus č. 3
Nízkosacharidová diéta odplavuje z tela kalórie.
 
Čo hovoria fakty?
Mnohí ľudia sú presvedčení, že keď obmedzia sacharidy, telo začne odbúravať čiastočky tuku zo zásob, čo údajne dokazuje prítomnosť ketónov v moči. Americkí vedci, ktorí to skúmali, však nezistili žiadnu súvislosť medzi hladinami ketónov a zmenou hmotnosti u žien, ktoré držali nízkosacharidovú diétu. Počiatočné rýchle chudnutie nastane preto, že telo začne uvoľňovať glykogén, ktorý si bunky vytvárajú ako zásobu zo sacharidov. S každým gramom glykogénu sa zároveň uvoľnia 3 gramy vody, takže úbytok hmotnosti je spôsobený zvýšeným močením. Po 10 až 14 dňoch sa však fáza rýchleho chudnutia skončí.

Reflection,In,A,Mirror,Of,Young,Woman,Feeling,Satisfied,While
Zdroj: Shutterstock

Mýtus č. 4
Pár dní hladovky naštartuje chudnutie.
 
Aká je pravda?
Hladovanie neprospieva zdraviu ani neurýchli chudnutie, skôr naopak. Keď celý deň nedáte nič do úst, budete mať tendenciu zjesť oveľa viac kalórií, ako ste ušetrili hladovaním. Okrem toho, pri hladovke začnete najskôr strácať svalovú hmotu, nie podkožný tuk. Z jedálneho lístka vyškrtnite všetky zbytočné kalórie – cukor, sladké nápoje, nasýtené tuky a podobne. Jedzte pravidelne, ale zmenšite porcie a nezabúdajte na pravidelnú dávku pohybu.

Mýtus č. 5
Pre pocit sýtosti a uspokojenia z jedla treba jesť dostatok tuku.
 
Čo hovoria fakty?
Tuk je najlenivejšia zložka potravy – najdlhšie sa zdrží v žalúdku, preto prevládal názor, že mastnejšie jedlá spomaľujú trávenie a zasýtia na dlhšiu dobu. Nedávne výskumy však ukázali, že pomer cukrov a tukov nemá žiadny vplyv na pocit sýtosti. Mimochodom, tuk má dvojnásobne vyššiu energetickú hodnotu ako bielkoviny a sacharidy. V skutočnosti to nie sú ani sacharidy, ani tuk, ale bielkoviny, ktoré navodia pocit uspokojenia z jedla. Za pocit nasýtenia je zodpovedná vláknina, ktorá s nachádza najmä v zelenine, strukovinách a celozrnných výrobkoch z obilnín.