Nezvyčajné choroby, ktoré až berú dych: Je ich málo, ale sú fascinujúco desivé


Svaly na kosť
Reč je o neliečiteľnej chorobe, pri ktorej sa postupom času zo svalov, šliach a z väziva stanú kosti a pacient stratí schopnosť pohybovať sa. Ide o hotovú nočnú moru, lebo telo sa hojí tak, že premieňa ďalšie a ďalšie tkanivo na kosti. Vo svete trpí touto chorobou asi 450 ľudí.

Gumení ľudia
Ide o Ehlers-Danlosov syndróm, teda ochorenie, ktoré narúša syntézu kolagénu. To vedie ku krehkosti ciev, k nadmernej pružnosti kĺbov či deformácii tkaniva. Nadmerne elastická je aj koža. S pokojným srdcom teda môžeme hovoriť o gumených ľuďoch.

Choroba Šípovej Ruženky
Myslí sa ňou letargická encefalitída alebo spánková choroba. Ochorenie sprevádzajú vysoké horúčky, bolesť v krku a bolesť hlavy, slabosť, triaška a najmä schopnosť zaspať kdekoľvek. Choroba sa nedá liečiť, dobrá správa však je, že môže ustúpiť sama. Horšia správa je, že sa môže ťahať dlhé roky.

Nezvyčajné choroby, ktoré až berú dych: Je ich málo, ale sú fascinujúco desivé

Upírsky syndróm
Genetické ochorenie s odborným názvom xeroderma síce nevyvoláva neovládateľnú chuť na čerstvú krv, ale keď ním trpíte, musíte sa vyhnúť slnku. Neznesú ho oči ani pokožka. Na tele sa vám vytvoria škvrny, ktoré sa po čase zapália. A zápal môže viesť až k rakovine.

Ste zo Spojeného kráľovstva?
Syndróm cudzieho prízvuku z vás môže razom spraviť cudzinca. Jeho dôvod je nejasný, ale na svete existuje niekoľko stoviek prípadov, ktoré potvrdzujú, že existuje. Človek s týmto syndrómom síce stále rozpráva materinským jazykom, ale jeho prízvuk aj výslovnosť sa mení.

Nadmerné ochlpenie
Hypertrichóza sa prejavuje ochlpením aj na miestach, kde by ste mali mať pokožku jemnú ako bábätko. Ide zvyčajne o mužskú chorobu, ale občas postihuje aj ženy. Je neliečiteľná, preto sa z chorých stávajú akoby vlčí ľudia. Možno aj kvôli nim vznikli legendy o vlkolakoch...

Avatar či Tatko Šmolko?
Predstavte si, že zo dňa na deň zmodriete. Syndróm modrého muža je známy aj pod názvom argýria. Ak ho máte, v tele sa vám vytvorí strieborný sediment, ktorý vyvolá striebornú až modrastú farbu. Podobnou chorobou je methemoglobinémia. Je to stav, ktorý súvisí s poruchou funkcie hemoglobínu. Ak ho máte priveľa, zmodriete.

Nezvyčajné choroby, ktoré až berú dych: Je ich málo, ale sú fascinujúco desivé

Explodujúca hlava
Tento stav pripomína ráno po poriadnej opici, no je oveľa intenzívnejší. Syndróm explodujúcej hlavy sa prejavuje hlukom v hlave, ktorý sa stále stupňuje. Ohrozená ste, ak trpíte nespavosťou a máte veľa stresu. Našťastie ide o zdraviu neškodnú poruchu, pri ktorej počujete také zvuky ako výbuch bomby či výstrel. Niekedy sa syndróm objaví len raz za život, v niektorých prípadoch však aj niekoľkokrát za noc.

Fekálne vracanie

Už len pomyslenie na to, že vraciate vlastné výkaly, je neznesiteľné. Stane sa to, keď sa v črevách vytvorí blok a spracované jedlo nevie nájsť správnu cestu, kadiaľ von. A tak sa začne vracať cestou, kadiaľ do tela vošlo. Dotyčný síce nevracia stolicu, ale pach vývratkov ju nápadne pripomína.

Mnohoprstí
Podľa štatistík pripadá na každých 500 narodených detí jedno, ktoré má viac prstov na rukách či nohách. Rekordmanom je Akshat Saxena z Indie, ktorý sa narodil v roku 2011 s 34 prstami. Na rukách mal po sedem prstov, na nohách dokonca po desať.

Choroby s bonusom

Svaly bez posilňovne
Kto trpí myostatínovou svalovou hypertrofiou, na posilňovanie môže pokojne zabudnúť. Ide o veľmi zriedkavú chorobu, pri ktorej rastú svaly a redukuje sa podkožný tuk. Takto „chorí“ ľudia nemajú v tele hormón myostatín, ktorý sčasti bráni svalom rásť.

Neustály orgazmus
Vyzerá to závideniahodne, ale verte, že radšej by ste chceli viesť bežný život. Syndróm PSAS totiž spôsobuje, že nedokážete kontrolovať aktivitu pohlavných orgánov, preto máte takmer neustále orgazmus. Niekedy aj dvakrát za minútu v priebehu ôsmich hodín!

Nebojácny superhrdina
Urbach-Wietheov syndróm je genetické ochorenie, ktoré môže za to, že človek, ktorý ho má, sa nebojí. Spôsobuje hrubnutie kože aj mozgového tkaniva. Je síce vysušený a vráskavý, ale i nebojácny.

Génius na počkanie
Syndróm savanta z vás urobí génia. No nie celkom. Mozgová kapacita sa enormne zvýši, ale len preto, lebo sa iná časť mozgu prestane rozvíjať. Preto síce viete počítať ako kalkulačka, ale nedokážete si zaviazať šnúrky na topánkach.

Autor: Marcela Martinková
Foto: Shutterstock.com