Neodkladajte vyšetrenie
V každom prípade treba navštíviť lekára, pretože liečba môže výrazne zlepšiť kvalitu života a spánku. „Ak sa budíte noc čo noc na urgentnú potrebu na močenie, nehanbite sa za to. Je dôležité tento problém riešiť a porozprávať sa s lekárom. Ako prevenciu odporúčam piť dostatok tekutín v priebehu dňa, ale dve až tri hodiny pred spaním už nepiť. Pomôcť môže aj vyhýbanie sa nápojom, ktoré obsahujú alkohol a kofeín.

nočné návštevy toalety
Zdroj: Shutterstock
nočné návštevy toalety

Niektoré potraviny môžu byť pre močový mechúr dráždivé, napríklad čokoláda, korenené jedlá, citrusy alebo umelé sladidlá. Na zlepšenie funkcie močového mechúra treba posilňovať svalstvo panvového dna. Skúste cvičiť každý deň aspoň 10 až 20 minút napríklad Kegelove cviky. Ak problémy nevymiznú, navštívte lekára, aby vám správnou liečbou pomohol zbaviť sa nepríjemného problému a plnohodnotne žiť,“ odporúča urologička.

Hyperaktívny mechúr
Ak sa noktúria spája s pocitom urgentnej potreby močiť, môže to byť jeden z príznakov hyperaktívneho močového mechúra. V tom prípade však nutkanie prichádza nielen v noci, ale aj počas dňa. „Hyperaktívny močový mechúr postihuje dvadsať percent populácie a vyskytuje sa u žien aj u mužov. Sprevádzajú ho príznaky ako frekventúria – močenie viac ako osemkrát denne a viac ako raz v noci, urgencia, čiže neodkladná a náhla potreba na močenie, ktorá sa nedá oddialiť, a často aj inkontinencia, teda nechcený únik moču,“ vysvetľuje lekárka.