Viete, že...

  • ... iba 39 % opýtaných Slovákov  a Sloveniek vie,  čo presne znamená  pojem lieková  závislosť?
  • .... každý  20. respondent  nemal o liekovej  závislosti žiadne  informácie?
  • ... takmer 400-tisíc balení známeho lieku zo skupiny benzodiaze- pínov si pacienti vybrali za prvé 3 kvartály minulého roka?
  • ... za rovnaké obdobie sa na Slovensku vydalo takmer 350-tisíc balení jedného lieku zo skupiny hypnotík a sedatív?

Čo (ne)viete o závisloti od liekov
Informácie o liekovej závislosti sú na Slovensku najmenej dostupné v porovnaní s informáciami o závislosti od alkoholu, tabaku, drog, internetu či hazardných hier. Ukázal to prieskum na vzorke 1 004 respondentov pre projekt Lieky s rozumom, ktorý pripravila Asociácia na ochranu práv pacientov SR.

Hnačku vám pomôže zvládnuť slabý čierny čaj.
Zdroj: Shutterstock

Prejavy závislosti
Závislosť od liekov môže mať viacero podôb. Fyzickú, ktorá sa prejavuje bežnými abstinenčnými príznakmi po vynechaní dávky, vyvoláva v skutočnosti len niekoľko skupín liečiv. Abstinenčné príznaky môžu byť natoľko silné, že pacient sa môže ocitnúť až v ohrození života. Ak pacient trpí psychickou závislosťou, pociťuje silné nutkanie liek opätovne užiť na dosiahnutie vlastného uspokojenia. Vyvinúť sa však môže aj takzvaná tolerancia, ktorá sa prejavuje ako potreba zvyšovať si dávku lieku. To znamená, že telo si na liek až tak zvykne, že pôvodne predpísaná dávka na dosiahnutie účinku nestačí.

Priveľa liekov? 
Riziko vzniku liekovej závislosti ovplyvňuje nielen samotná látka, teda liečivo, ktoré má potenciál ju vyvolať, ale aj dávka, frekvencia či dĺžka užívania lieku. Čím dlhšie pacient užíva rizikový liek   a čím vyššia je jeho dávka, tým vyššie je aj riziko liekovej závislosti. Podľa údajov Národného centra zdravotníckych informácií sa minulý rok v prvej dvadsiatke najužívanejších ocitol jeden z rizikových liekov, ktorý sa využíva pri liečbe stavov úzkosti, pričom je viazaný na lekársky predpis. Pomerne vysoko sa umiestnil aj liek predpisovaný na krátkodobú liečbu nespavosti u dospelých, ktorého užívanie takisto môže vyvolať závislosť.  

Dbajte na prevenciu 
Pri užívaní každého lieku je naj­dôležitejšie dodržiavať pokyny lekára a akékoľvek problémy  s liečbou s ním konzultovať.  „V rámci projektu Lieky s rozumom prinášame pacientom, ale aj širokej verejnosti užitočné informácie  o tom, ako predísť vzniku liekovej závislosti, prípadne na koho sa obrátiť, ak sa už tento nežiaduci účinok u pacienta prejaví,“ hovorí Mária Lévyová, prezidentka Asociácie na ochranu práv pacientov SR, a dodáva: „Nie je nič horšie, ako keď si pacient svojvoľne upraví dávkovanie lieku, pretože má pocit, že dávka, ktorú mu predpísal lekár, mu už nestačí.“