Vysoká hladina cholesterolu, nadváha alebo obezita však nie je problém iba starších ľudí. V roku 2018 bolo podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) až 40 miliónov detí pod päť rokov s nadváhou alebo obéznych. RADÍ kardiológ a obezitológ Ivan MAJERČÁK

Odmerajte si pás
Nadváha a obezita priamo súvisia so zvýšeným cholesterolom. Či sa tento problém týka aj vás, zistíte jednoducho: odmerajte si obvod pása. Najčastejšie používaný vzorec je index telesnej hmotnosti (BMI). Vypočíta sa tak, že hmotnosť v kilogramoch vydelíte druhou mocninou výšky v metroch (výška krát výška). Ak je výsledok vyšší ako 25, ide o nadváhu, výsledok 30 a viac znamená obezitu. Tento výpočet však nenaznačuje, či hmotnosť tvorí tuk, voda alebo nadbytok svalstva. Poriadne uškodiť však dokáže objemný pás.

Patríte k rizikovej skupine? Stačí, ak si vydelíte obvod pása a výšku.
Zdroj: Shutterstock
Patríte k rizikovej skupine? Stačí, ak si vydelíte obvod pása a výšku.

Riziková skupina
Patríte k rizikovej skupine? Stačí, ak si vydelíte obvod pása a výšku. „Ak vám vyjde výsledok nižší ako 0,5, teda ak máte menší, ako je polovica vašej výšky, nemáte rizikové množstvo vnútrobrušného tuku, ktorý vám skráti život. Pri číslach 0,5 až 0,6 máte zvýšené riziko, ale ešte ste v takzvanom sivom pásme. Ak je však vaša hodnota v rizikovom pásme nad 0,6, bolo by rozumné navštíviť odborníka a nechať sa vyšetriť,“ radí kardiológ a obezitológ Ivan Majerčák. V ktorej časti si treba merať obvod pásu? „Ideálne nad pupkom alebo tam, kde je brucho najväčšie,“ dopĺňa lekár.

Z prieskumu spoločnosti Mylan pre ArmoLIPID na vzorke 1 000 ľudí vo veku 18 až 60 a viac rokov, z toho 52 % mužov a 48 % žien vyplýva, že stredná hodnota výšky u slovenských žien je 165 cm a priemerný obvod pása 86,9 cm. U mužov bola stredná hodnota výšky 178 cm a obvod pása 94,52 cm. V oboch skupinách je verdikt jasný: obezita.