Odšťavujeme o dušu

Kde ich nájdeme
Ovocné, či zeleninové šťavy dostať aj v supermarketoch, nie je však nad ich príjem bezprostredne po príprave. Také si môžete dopriať aj v špecializovaných stánkoch vo veľkých nákupných centrách, tu je ale negatívom cena, ktorá nie je zrovna najnižšia. Ako občasná lahôdka v rámci nákupnej horúčky, či obednej prestávky sú fajn, každodenná konzumácia by vás však mesačne vyšla pekne draho. Dostatočné množstvo dôvodov na to, aby ste zvážili vlastnoručnú prípravu štiav v teple vášho domova.

Prečo šťavy?
Samozrejme rovnako dôležitý aj naďalej zostáva príjem ovocia a zeleniny v pôvodnom surovom stave. V porovnaní so šťavami sú ich blahodarné účinky mnohokrát o čosi výraznejšie, keďže plody obsahujú väčšie množstvo vlákniny a množstvo vitamínov sa nachádza práve v šupke. Pre zdravé oživenie vášho jedálnička sú však šťavy rozhodne vynikajúcim prostriedkom.  

Odšťavovanie ovocia aj zeleniny umožňuje zachovanie dostatku zdraviu prospešných látok a tak ostávajú šťavy bohatým zdrojom vitamínov, enzýmov a iných dôležitých živín. Mnohé z nich dokonca organizmus lepšie rozkladá a vstrebáva práve v tekutom stave. Netreba ich však nechať dlho stáť, ich okamžitá konzumácia je z hľadiska zdravia i lepšej chuti pomerne dôležitá.

Tekuté raňajky
Je všeobecne známe, že raňajky by mali tvoriť bohatý energetický základ dňa. Nie každý žalúdok je ale bezprostredne po prebudení schopný prijímať potraviny typu celozrnný chlebík so syrom, či cereálie s jogurtom. Tekutá náhrada potrebnej energie je preto v tomto prípade viac ako na mieste. Ak spolu s odšťavovačom vlastníte aj mixér, môžete svoj ranný energetický príjem obohatiť aj o kalórie obsiahnuté v banáne, alebo si spolu s ostatným ovocím pomixovať žltý melón, či maliny.

Osviežujúci drink
Ak v priebehu dňa vyhladnete, ale nechcete sa zaťažiť žiadnym veľkým jedlom, môžete si dopriať napríklad zeleninovú šťavu. Okrem toho, že vás zasýti, odstráni aj únavu a dodá pocit osvieženia. Nie každá kombinácia je však práve chutná, preto voľte výber odšťavenej zeleniny veľmi starostlivo.

Vitamíny pre najmenších
Nejedna mamička mi dá za pravdu, že veľa detí má nevysvetliteľný odpor k jedeniu surovej zeleniny, či ovocia. Natlačiť do svojej ratolesti hodnotnú mrkvu býva pre rodičov mnohokrát obrovskou drinou. Aj v tomto prípade je preto na zváženie malá lesť v podobe chutného drinku. Ovocné i zeleninové šťavy hýria množstvom farieb, čo deti obľubujú, preto by nemal byť až taký problém dieťatko na ne zlákať.

Správny výber spotrebiča
Pri kúpe odšťavovača zvážte jeho relatívne využitie, cenu, praktickosť aj vizuálny vzhľad. Pokiaľ obľubujete šťavu z pomaranču, či grepu, možno by vám postačil jednoduchší variant citrusového odšťavovača. Ak však máte v pláne pripravovať delikatesy od výmyslu sveta, nešetrite. Výrobok by mal byť nielen kvalitný, dôraz klaďte aj na jednoduchú údržbu a čistenie. Nie každá zelenina, či ovocie je do odšťavovača vhodná, ale jeho službu dokáže plnohodnotne nahradiť mixér a použitie kombinácie vhodnej tekutiny.

Zopár inšpirácií
Odšťavte jeden grep, pomaranč, limetku, nalejte do mixéra, pridajte banán a jahody a spolu rozmixujte. Máte ideálne raňajky, či desiatu. Odšťavené jablko, pomaranč, dve mrkvy vám zas poskytnú vynikajúce osvieženie počas vyčerpávajúceho dňa.

Zo zeleniny skombinujte napríklad dve - tri mrkvy, polovicu avokáda, zopár lístkov špenátu, či bazalky a polovicu malej repy. Na olovrant ako stvorené.

Na večer si môžete dopriať odšťavenú exotickú lahôdku v podobe polovice ananásu, kúsku žltého, alebo zeleného melónu, jedného manga a broskyne.

Autor: Lexy