1. kolo: Vitamín E
Tento vitamín rozpustný v tuku je vlastne súbor látok nazývaných tokoferoly. Za najdôležitejší sa považuje antioxidačný účinok vitamínu E – ochrana buniek pred škodlivým účinkom voľných radikálov. Okrem toho ovplyvňuje krvotvorbu, čistí pečeň, obnovuje tkanivá, znižuje riziko infarktu a mŕtvice. Muži potrebujú denne prijať 10 mg, ženy 8 mg. Zatiaľ čo 100 g olív má 1,65 mg vitamínu E, rovnaké množstvo avokádovej dužiny 2,07 mg. Bod pre avokádo.
Stav - 0 : 1

2. kolo: Sodík
Bez sodíka by ľudské telo nefungovalo. V spolupráci s draslíkom pomáha udržiavať normálny krvný tlak i rovnováhu telesných tekutín, ovplyvňuje fungovanie svalov. Je nevyhnutný pre správny prenos nervových impulzov aj elektrických signálov v mozgu. Sodík sa nachádza aj v kostiach a v slzách. Problém je v tom, že ho vo forme soli prijímame viac, ako je zdravé. Optimálny pomer sodíka a draslíka je 2 : 1. V 100 g olív je približne 735 mg sodíka, v 100 g avokáda len 7 mg. Opäť bod pre avokádo.
Stav - 0 : 2

olivy
Zdroj: Shutterstock

3. kolo: Draslík
Tretí najčastejší minerál v tele je dôležitý pri prenášaní nervových vzruchov. Pomáha zvyšovať výkonnosť, zlepšuje prísun kyslíka do mozgu, odvádza prebytočné tekutiny a škodlivé látky. Spolu so sodíkom udržiava optimálny tlak v tkanivách a rovnováhu kyselín a zásad. Denne potrebujete okolo 2 000 mg draslíka, pri vysokých stratách, napríklad potením, až 5 000 mg. V 100 g olív sa nachádza 8 mg draslíka, v rovnakom množstve avokádovej dužiny až 485 mg. Bod patrí avokádu.
Stav - 0 : 3

Víťaz: Avokádo
Avokádo je ovocie, no používa sa ako zelenina. Zrelý plod má maslovú dužinu orieškovej chuti, ktorá je veľmi výživná. Asi tretinu tvoria nenasýtené mastné kyseliny, ktoré chránia pred chorobami srdca, ciev a nervovej sústavy. Vysoký obsah lecitínu upravuje tlak a znižuje hladinu cholesterolu a inzulínu. Avokádo je bohaté na bielkoviny, vitamíny A, B1, B2, B6, C, E a K, železo, vápnik, fosfor, meď a draslík. Pri pravidelnej konzumácii regeneruje bunky, posilňuje vlasy a nechty, vyhladzuje vrásky a zlepšuje pamäť.