Oriešky proti únave a stresu: Najchutnejšia porcia minerálov


Minerálne látky a stopové prvky sú pre ľudský organizmus nenahraditeľné a denne ich treba dopĺňať vyváženou stravou. Ak nejete niektoré skupiny potravín alebo držíte redukčnú diétu, naruší sa rovnováha, takže niektorých minerálov môžete mať nadbytok a iných nedostatok. Jedno i druhé sa po čase môže prejaviť únavou, slabosťou a zvýšenou citlivosťou na stres.

Vápnik
Ak cítite svalovú ochabnutosť, bolesti v krížoch, trpíte častými zlomeninami alebo máte veľa zubných kazov, príčinou môže byť nedostatok vápnika. Tento minerál spevňuje kosti a zuby, pomáha pri prenose nervových impulzov, činnosti svalov a zrážaní krvi. Chráni pred osteoporózou, podporuje srdcovú činnosť a znižuje krvný tlak.   
Top zdroje: Mlieko a mliečne výrobky, ryby v oleji, mak, brokolica, mandle, sezamové semienka.

Draslík
Reguluje krvný tlak, chráni pred mŕtvicou a infarktom, zvyšuje výkonnosť, zlepšuje prísun kyslíka do mozgu, odvádza z tela prebytočné tekutiny a škodliviny. Spolu so sodíkom udržiava optimálny tlak a rovnováhu kyselín a zásad v tele. Draslík je prírodné diuretikum, preto pomáha aj pri chudnutí. V tabletkách sa smie užívať len pod dohľadom lekára.
Top zdroje: Sušené ovocie, strukoviny, orechy, banány, avokádo, ružičkový kel, zelená zelenina, vlašské orechy, slnečnicové semienka, mak.

Oriešky proti únave a stresu: Najchutnejšia porcia minerálov

Železo
Keď vám klesla fyzická výkonnosť, ste zimomravá alebo sa zadýchavate na schodoch, máte málo železa. Príčinou môže byť napríklad silná menštruácia, vegetariánska strava i drastické chudnutie. Dlhodobý nedostatok železa v krvi sa prejavuje málokrvnosťou, búšením srdca, únavou a zvýšenou chorobnosťou.
Top zdroje: Hovädzie a jahňacie mäso, ustrice, sardinky, vnútornosti, vajcia, tmavozelená zelenina, kvasnice, strukoviny, klíčky, sušené marhule a hrozienka, orechy, semienka, mak.

Selén
Stačí ho máličko, ale pre silné antioxidačné účinky ho nič nenahradí. Spolu s vitamínom E chráni pred srdcovo-cievnymi i nádorovými ochoreniami. Bráni tvorbe krvných zrazenín, zlepšuje vstrebávanie železa, posilňuje imunitu a spomaľuje starnutie. Nedostatok môže spôsobovať svalovú slabosť i problémy so štítnou žľazou.
Top zdroje: Brokolica, celozrnné výrobky, ryby, mliečne výrobky, cesnak, cibuľa, koreňová zelenina.

Mikro a makro
Minerálne látky možno rozdeliť na dve skupiny - makrominerály, ktorých potrebujete väčšie množstvo, a mikrominerály nazývané aj stopové prvky, z ktorých stačí naozaj málo.

  • Makroskupinu tvoria vápnik, fosfor, horčík, sodík, draslík, chlór, síra.
  • Do mikroskupiny patrí železo, mangán, meď, bór, jód, zinok, kobalt, fluór, molybdén, selén, kremík atď.
  • Odporúčané denné dávky (ODD) závisia od veku, pohlavia a životného štýlu. Ak športujete alebo máte fyzicky náročné zamestnanie, potrebujete odporúčané maximum, pri sedavom zamestnaní vystačíte s dolnou hranicou odporúčanej dávky.
Autor: Jana Brožíková
Foto: Shutterstock